5 tipů pro dlouhou životnost baterie Tesly

Přidat na Seznam.cz

Baterie je nejdražší součástí elektromobilu. Čím vyšší výkon a dojezd, tím vyšší cena. Lithium-iontové baterie jsou aktuálně nainstalovány ve všech současných modelech Tesla. Jsou odolnější než běžné baterie a nemají paměťový efekt. Můžete si také přečíst o technologii v systému akumulace energie a o tom, jak fungují lithium-iontové baterie. Pro optimální využití baterie je důležitá správná péče a vhodný styl jízdy.

Vyhněte se extrémním úrovním nabití: Úplné nabití nebo vybití baterie poškodí lithium-iontové články. Stav nabití by měl být mezi 20 a 80 procenty. Dosah je však také kratší, když je úroveň nabití baterie nízká. Můžete tomu čelit úplným nabitím e-automobilu a jeho okamžitým použitím, aby plné nabití netrvalo dlouho.

Dopřejte své baterii spánek: Neustálé rychlé nabíjení je škodlivé. Zapojte e-auto do běžné zásuvky přes noc. Tento proces se nazývá „spánek“. Vozidlo se nabíjí pomaleji, ale je šetrné k baterii. Aplikace a časovače nabíjení vám pomohou dosáhnout ideální úrovně nabití ve správný čas na základě doby nabíjení elektromobilu.

shallow focus photo of white sedan
Foto: Jannis Lucas / Unsplash.com

Baterie nemůže tolerovat teplo ani chlad: V létě si jako místo skladování vyberte stinné parkovací místo nebo garáž. Baterie na prudkém slunci stárne rychleji. Totéž platí pro nízké teploty v zimě. Nabijte baterii ihned po jízdě, pokud je e-auto stále teplé. Vestavěná klimatizace baterie zajišťuje optimální teplotu uvnitř vozidla, která se pohybuje v rozmezí 15 až 25 stupňů Celsia, kdykoli během roku.

Upravte svůj styl jízdy: elektromobily nemají rádi, když rychle zrychlujete nebo delší dobu jedete na plný plyn. To platí zejména v případě, že jste právě vyrazili a baterie je stále studená. Díky této zátěži dosáhne baterie svých výkonových limitů. Pokud s automobilem nejezdíte delší dobu, měli byste se ujistit, že úroveň nabití je mezi 50 a 60 procenty. Zkoumali jsme, jaké jsou možnosti nabíjení vašeho elektrického vozu.

Pravidelně udržujte baterii: Nechejte baterii každoročně kontrolovat v odborném servisu pro elektromobily. Technici automobilového mechatronika očistí póly nečistot a prachu a ošetří baterii vhodným mazivem.