5 populárních mýtů o alkoholu při řízení auta
Navzdory velkému množství článků na toto téma řidiči stále věří některým mýtům o alkoholu a řízení, které jsou ve společnosti pevně zakořeněné. Jaké mýty to jsou? To popisuje portál AutoCentrum.
Opilost po sladkosti nebo ovoci
Mnoho řidičů se domnívá, že mají v krvi alkohol po požití několika sladkostí s alkoholem. Policisté se však při kontrolách nenechají zmást, a pokud je tento typ prohlášení učiněn, testují řidiče znovu. Pokud opakovaná zkouška opět ukáže hladinu alkoholu nad zákonem povolenou hranicí, existují pouze dvě vysvětlení: řidič mezi první a druhou zkouškou opět snědl několik sladkostí, nebo je důvodem prostá opilost. Ještě horší způsob, jak se někteří řidiči snaží vysvětlit policistovi, je říkat, že jedli jablka. Jeden bonbón nebo několik bonbónů s alkoholem těsně před testem sice skutečně zvýší hladinu alkoholu v ústech, ale ani snědení kilogramu jablek by nemělo vést k hodnotě vyšší než 0. Pokud dechová zkoužka ukáže nějakou hodnotu, je vhodné zajít k lékaři, protože to může znamenat poškozený trávicí systém nebo vrozenou vadu.
Tučné potraviny pomáhají neutralizovat alkohol
Jedná se o zhoubný mýtus, protože tučná a těžko stravitelná jídla zpravidla prodlužují proces metabolismu a odbourávání alkoholu. Pokud tedy chcete vystřízlivět, vyhněte se takovému jídlu. Lepší je jíst lehkou stravu, zejména zeleninu, a stravu bez masa.
Existují způsoby, jak podpořit metabolismus
Neexistují. Ani sprcha, ani zdřímnutí, ani teplé jídlo, ani zmrzlina nebo energetické nápoje, dokonce ani těžká práce nebo sport výrazně nezrychlí metabolismus odbourání alkoholu. Nepomáhají ani opatření, která jsou inzerována jako podpora metabolismu. Ano, po některých z těchto metod se cítíte lépe, zejména po cvičení, ale spoléhat se na ně při rychlejším vystřízlivění je zhoubné.
Cítím se dobře, takže jsem střízlivý
S blahobytem a alkoholem je to přesně naopak. Čím lepší pocit, tím vyšší je potenciální riziko, že budete mít v těle alkohol. První známkou jeho výrazného poklesu je špatný pocit. Čím horší je, tím méně alkoholu je v těle. Obvykle špatná nálada značí rychlé vystřízlivění, nikoli vysoký obsah alkoholu.
Snaha neutralizovat alkohol prostřednictvím aktivit, díky nimž se v reálném životě cítíte lépe, je tedy prvním krokem k propadu. Můžeme se cítit dobře, když se po pořádném večírku osprchujeme, jdeme si zaběhat nebo do bazénu, ale to neznamená, že je v těle méně alkoholu.
Mnoho řidičů, které policie zastaví se zbytkovým alkoholem, jsou právě ti, kteří se cítili dobře.
Negativní dechové zkoušky jsou jistota
Za prvé, dechová zkouška by měla být provedena řádně kalibrovaným přístrojem. Dechové analyzátory se obvykle kalibrují jednou ročně nebo po určité době, kdy přístroj zobrazí příslušné hlášení. Testování pomocí nekalibrovaného dechového analyzátoru po dobu několika let je ještě méně spolehlivé, než použití tzv. virtuálního dechového analyzátoru. Pokud je váš alkoholtester pochybný, můžete si koupit spolehlivý jednorázový tester například na čerpací stanici.
Za druhé, dechová zkouška by měla být provedena správně. Nejen nejméně 15 minut poté, co jste cokoli dojedli (během této doby byste neměli ani kouřit), ale také nejméně dvakrát v patnáctiminutových intervalech.
Jediný test nemusí být úplně přesný, proto je nutné provést druhý test nejméně 15 minut po předchozím testu, aby se tato skutečnost ověřila. Pokud je hladina nižší než dříve, svědčí to o fázi poklesu, ale nejbezpečnější je provést další test.
Zdroj: autocentrum.pl