Jak na prověření ojetého vozidla před nákupem?

Přidat na Seznam.cz

Potřebujete si pořídit vozidlo a vybíráte mezi ojetými auty? Není se čemu divit, protože při správném výběru můžete narazit na spolehlivé vozidlo, které vám velmi dobře poslouží a navíc jej můžete sehnat za dobrou cenu. Na druhou stranu je zde i riziko, že se vám výběr nepovede. To však můžete značně snížit tím, že si vozidlo důkladně prověříte. A jak na to? To se dozvíte v tomto článku.

Nákup ojetého auta si pořádně promyslete

Pokud se rozhodnete pro nákup ojetého auta, musíte si dát pozor především na technický stav. Je potřeba včas rozpoznat auta bouraná a opět opravená, stočené kilometry či jiné zakryté neduhy. Většinou se navíc nedá říct, jestli je lepší nákup od soukromníka nebo v bazaru, protože na obou místech můžete narazit na dobré i špatné auto. V případě autobazaru však máte lepší možnosti případné reklamace. Rozsah možnosti reklamovat je však z velké části založen i na tom, jakou kupní smlouvu podepíšete. Takže pokud se vám zdá technický stav vozidla v pořádku, ještě si nezapomeňte důkladně zkontrolovat kupní podmínky.

Pro maximální kontrolu technického stavu se vyplatí vzít si na pomoc zkušeného mechanika či někoho, kdo se v autech opravdu vyzná. Dokáže totiž odhalit drobné detaily a problémy, kterých si nezkušené oko vůbec nemusí všimnout.

Ověření VIN kódu a online prověření

Pro jistotu, že je s vozem všechno v pořádku, je vhodné online prověření. Konkrétně jde o ověření VIN kódu, který je jedinečnou číselnou kombinací pro auto. Snadno se tak dozvíte základní historii spojenou například s hlášenými pojistnými události, najetými kilometry při technických kontrolách a servisech a další důležité informace. Základní report je dostupný zdarma, ale pokud opravdu vážně uvažujete o koupi konkrétního vozidla, jistě se vyplatí zaplatit si kompletní prověření. Dozvíte se tak důležité detaily, které mohou potvrdit či naopak vyvrátit informace o vozidle uváděné prodejcem.

A kde VIN kód najdete? Konkrétní umístění se liší podle modelu vozidla. Jistě ho však najdete v motorovém prostoru, pod čelním sklem u řidiče, ne bočním sloupku nebo na pravé straně zavazadlového prostoru. Také je dobré si zkontrolovat, že jsou všechny VIN kódy na všech částech vozidla stejné, což je potvrzením, že vozidlo není poskládané z různých částí.

Druhé pneumatiky v ceně

Praktickou výhodou a cenovou úsporou do budoucna může být pořízení automobilu, který bude mít v ceně druhé pneumatiky. Typicky jde spíše o situace, kdy jsou zimní pneumatiky výhodou ve chvíli, kdy si auto koupíte v létě či na podzim. Pokud je navíc alespoň jedna sada kol z lehkých slitin, jde o další bonus. Na druhou stranu tato druhá sada pneumatik většinou nebývá v příliš dobrém stavu, takže minimálně další sezónu budete řešit nákup nových gum.