Důchodcům za volantem hrozí ztráta řidičáku i pokuta. Stačí zapomenout tento papír

Přidat na Seznam.cz

I přesto, že se může zdát, že administrativní úkony jsou noční můrou hlavně pro mladší generaci, není tomu tak. Řidiče důchodce čekají nemilé obtíže, zapomenou-li plnit svou povinnost a vyrazí na cestu bez důležitého potvrzení.

S přibývajícím věkem jde ruku v ruce také zhoršení fyzických schopností či zapomnětlivost. Právě tato nemilá vlastnost může mít za následek, že senioři za volantem riskují ztrátu řidičského oprávnění nebo pokutu. V Česku věková skupina seniorů, která řídí automobil s přibývajícími léty roste, a tak se i toto téma stává stále aktuálnějším.

Muž v autě.
Senioři musí mít potvrzení o zdravotní způsobilosti zdroj Shutterstock

Zhoršující se zdravotní stav a jeho dopad

Podle statistik Českého statistického úřadu se počet seniorů s řidičským oprávněním v posledních letech zvýšil. To znamená, že silnice brázdí čím dál více osob nad 65 let. To však stále není nic proti ničemu, ovšem právě s vyšší věkem se pojí riziko, že se u nich může objevit zdravotní obtíž, která zapříčiní například dopravní nehodu, zkrátka znemožní schopnost řídit. 

Kdy je nutné obnovit řidičský průkaz?

Pro seniory platí, že po dosažení věku 65 let musí pravidelně obnovovat své řidičské oprávnění. Přesné znění zákonu stanovuje vyhláška č. 277/2004 Sb. o stanovení zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel. Konkrétně po dosažení této hranice musí každých pět let podstoupit lékařskou prohlídku a doložit způsobilost k řízení.

V případě, že na povinnou obnovu senior zapomene, může čelit nejen pokutě, ale v horším případě i odebrání řidičského průkazu. „Nechceme nikoho zbytečně obtěžovat, jen apelujeme na to, aby všichni měli svoje věci v pořádku a silnice byly bezpečnější,“ říká první náměstek policejního prezidenta Tomáš Lerch. 

Lékařská prohlídka zahrnuje hned několik povinných úkonů, které je třeba provést:

  • Posouzení celkového zdravotního stavu – Lékař zhodnotí celkový fyzický stav řidiče. Zaměřuje se na chronická onemocnění, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak, srdeční choroby či neurologická onemocnění, která by mohla ovlivnit schopnost řídit bezpečně.
  • Vyšetření zraku a sluchu – Prohlídka zahrnuje kontrolu zrakové ostrosti, barevného vnímání a schopnosti rozpoznávat zvuky, například houkání sirén nebo zvuky provozu.
  • Neurologické a psychické vyšetření – Lékaři se zaměřují na případné neurologické problémy, jako jsou poruchy rovnováhy nebo koordinace, a také zjišťují případné známky kognitivních poruch, které by mohly ovlivnit rychlé rozhodování při řízení.
  • Psychologické vyšetření (pokud je to nutné) – Pokud lékař zjistí, že by mohlo dojít k psychickým problémům nebo poruchám paměti, může doporučit další psychologická vyšetření.
policejní auto
Za nedbalost hrozí pokuty zdroj Shutterstock

Hrozba pokut a odebrání řidičského oprávnění

Pokud senior zapomene na obnovu řidičského průkazu a zastaví ho dopravní policie, riskuje pokutu až 1 500 Kč. V případě opakovaného přestupku se výše pokuty může zvýšit. Jestliže je však zdravotní potvrzení propadlé, seniorovi hrozí pokuta až 5 000 Kč. V nejhorším případě dostane pokutu 10 000 Kč a zákaz řízení, a to pokud zdravotní prohlídku neabsolvoval vůbec. 

Důsledky pro celou společnost

A tak, i když se vám může zdát návštěva lékaře zbytečná, je to malá cena za to, že budete nadále bezpečně brázdit silnice. Vždyť co může být lepšího než mít jistotu, že za volantem vše zvládáte s klidem a přehledem. „Také patřím do této věkové skupiny. Prohlídka není nějaká zbytečná buzerace ze strany státu. Řidič by si měl uvědomit, že v první řadě ohrožuje sám sebe,“ zakončuje  Igor Sirota z Ústředního automotoklubu.

Zdroj: povinneruceni.biz, atodamedical.cz, novinky.cz, zakonyprolidi.cz