Pozor na řidičský průkaz v zahraničí. EU chce přijmout nové zákony

Přidat na Seznam.cz

EU chce v roce 2023 přijmout novou směrnici o řidičských průkazech a sjednotit pravidla pro všechny občany EU. Brusel o to usiluje na mnoha úrovních – také v oblasti řidičských průkazů, jak uvádí web Echo24.

Změny by se dotkly mnoha řidičů a zkušebních komisařů pro řidičské průkazy. O čem se diskutuje?

Obytný vůz s hmotností 4,25 tuny by se mohl řídit se skupinou B

Řidičský průkaz skupiny B se vztahuje pouze na motorová vozidla s maximální přípustnou hmotností do 3,5 tuny. Většinu karavanů proto nemohou řídit držitelé řidičského průkazu na osobní automobil – jsou příliš těžké. Plánované zvýšení přípustné celkové hmotnosti na 4,25 tuny by to mohlo napravit.

Nákladní automobily a autobusy skupiny C a D by se mohla řídit už od 18 let

Minimální věk pro získání řidičského oprávnění na nákladní vozidla a autobusy by mohl být snížen na 18 let. V pozadí plánované změny je akutní nedostatek řidičů nákladních vozidel, jak uvádí server Merkur.de.


Digitální řidičský průkaz a QR kód

Čtvrtá směrnice o řidičských průkazech dává druhou šanci i digitálním řidičským průkazům. Cílem je, aby příslušná aplikace v chytrém telefonu stačila v případě policejní kontroly nebo při půjčování auta. Na kartě řidičského průkazu se také plánuje použití QR kódu namísto současného čipu, aby byla karta více odolná proti padělání.

Odebrání řidičského průkazu by platil po celé EU

Délka pozastavení řidičského oprávnění (např. za řízení pod vlivem alkoholu) má být standardizována a vzájemně uznávána. Zákaz řízení uložený v Itálii by pak platil i v Česku.

V této souvislosti se také usiluje o sjednocení limitů pro konzumaci alkoholu a drog, o harmonizaci bodových systémů v různých zemích a o uložení údajů o řidičských průkazech všech občanů EU do celoevropské databáze. To by mělo usnadnit policejní kontroly.

To je jen několik změn, které může nová směrnice o řidičských průkazech přinést.

Zdroj: echo24.de, merkur.de