Zima bez soli na silnicích? I takový je scénář

Přidat na Seznam.cz

Po zastavení dodávek z Ukrajiny a Běloruska je nedostatek soli. Ceny prudce rostou. Tato situace by mohla vést ke ztíženým podmínkám na silnicích.

„Odhadujeme, že v nadcházející zimní sezóně může na českém trhu chybět 500 000 až 800 000 tun soli,“ říká Jaroslav Purkrábek, obchodní ředitel firmy, která se specializuje na opravy silnic.

„V loňské sezóně bylo dovezeno 1,12 milionu tun, z čehož přibližně 63 % tvořila silniční a průmyslová sůl. Ukrajina se na dovozu podílela 32 %, Bělorusko 30 % a Německo 36 %. Nizozemsko a Španělsko patří mezi největší vývozce soli v Unii,“ dodává Purkrábek.

„Zkoušeli jsme koupit sůl v Německu, ale není možné ji nasmlouvat. Proto dovážíme sůl až ze severní Afriky, kde je bez problémů dostupná a není drahá,“ uvedl obchodní ředitel Jaroslav Purkrábek.

Dodává, že ceny jsou nyní třikrát vyšší než před vznikem problémů, a to až 4 000 Kč za tunu. Tím zdražování nekončí a ceny mohou přesáhnout i 6 000 Kč za tunu. Cestáři také přemýšlejí, že přestanou solit v některých lokalitách.

Zdroj: redakce