Ženy mají menší šanci přežít při autonehodě. Testování aut je navrženo hlavně pro muže

Přidat na Seznam.cz

Ženy jsou zcela opomíjeny při testu bezpečnosti aut. Neexistují téměř žádné ženské figuríny pro crash testy. A pokud ano, pak jsou figuríny žen vyráběny ve verzi, která příliš málo odráží anatomické podmínky velké části žen, kritizuje web ÖAMTC.

Podle webu se při crash testech používají z větší části téměř výhradně figuríny „50procentních mužů“ a „95procentních mužů“. Ty jsou dimenzovány tak, aby zohledňovaly nebo reprezentovaly hodnoty mužského těla. Díky tomu by bylo možné vyvinout nebo přizpůsobit vhodná bezpečnostní zařízení pro většinu mužů.

Pro vývoj bezpečnostních opatření pro ženskou anatomii se však v současné době používají pouze figuríny „5 procent žen“. Jedná se o figuríny s výškou 152 centimetrů a tělesnou hmotností 54 kilogramů. Ty představují pouze pět procent všech žen.


Ženy potřebují větší ochranu

„U většiny žen, které se účastní silničního provozu, tak nelze shromáždit žádné validní údaje o fyzických dopadech nehod. Aby bylo možné získat konkrétní a spolehlivé údaje pro reálnou optimalizaci bezpečnosti žen ve vozidle, musí být konečně vyvinuty a používány speciální ženské figuríny. Ty by měli představovat – stejně jako v případě mužů – anatomii 50 nebo 95 procent všech žen,“ požaduje dopravní psycholožka Marion Seidenbergerová.

Koneckonců pojem oběť nehody nemá být genderově podmíněný. Nyní mají být vytvořeny takové podmínky, aby lidé obou pohlaví měli stejné šance přežít nehodu pokud možno bez úhony.

Zdroj: redakce, oeamtc.at