Z Ruska mizí další značka. Společnost Shell se stahuje z největší země světa

Přidat na Seznam.cz

Rusko je hráčem první ligy v oblasti pohonných hmot. Po útoku na Ukrajinu je však lepší s ním nemít nic společného. Společnost Shell to dobře ví, protože přerušuje své vazby na Putinovu zemi. To se týká nejen dodávek ropy, ale také čerpacích stanic, jak píše server Shell.

Evropský petrochemický gigant zveřejnil informace o své současné situaci. Ukázalo se, že společnost Shell vykázala v prvním čtvrtletí rekordní tržby. Je překvapivé, že tak vynikajícího finančního výsledku bylo dosaženo navzdory vysokým nákladům na opatření, která společnost Shell přijala po ruském útoku na Ukrajinu a jejichž cílem bylo přerušit s ní vztahy. Do dnešního dne to britskou společnost stálo 3,9 miliardy dolarů, v přepočtu cca 85 miliard Kč. To zahrnuje zapojení společnosti do projektu Nord Stream 2 a její podíl v Sachalinském plynárenském uzlu. Tím však změny nekončí.

Společnost Shell oznámila další postupné ukončení svých vztahů s Ruskem. Generální ředitel Ben van Beurden oznámil, že do konce roku 2022 se společnost Shell může vzdát ruské ropy a ruského plynu. Výjimkou mají být dvě menší smlouvy, jejichž platnost vyprší v roce 2023.

Tisková agentura Nexta dále uvedla, že čerpací stanice pod značkou Shell, které působí v Rusku, brzy zaniknou. Britská společnost usiluje o prodej své sítě maloobchodních prodejen, které pod touto značkou v Rusku provozuje. Je možné, že by o koupi stanic mohl mít zájem Lukoil. Existuje asi 300 prodejen, z nichž některé fungují na bázi franšízy.

Ovlivní uzavření čerpacích stanic Shell v Rusku život běžných Rusů? Možná ne. Pokud je skutečně koupí ruský subjekt, budou stanice pravděpodobně fungovat i nadále. Přítomnost společnosti Shell na ruském trhu však není dobrá pro image značky.

Zdroj: shell.com