Vojenské autonomní vozidlo Rook 6×6 překonává nerovný terén

Přidat na Seznam.cz

Stále častěji se setkáváme s robotickými zařízeními, která jsou vytvořena k plnění úkolů, jež by vojáky ohrozily nebo je odvedly od jiných důležitějších povinností. Jedním z nejnovějších vozidel je bezpilotní pozemní vozidlo Rook UGV, které je vybaveno pohonem šesti kol, informuje portál thedefensepost.com.

Vozidlo Rook, které bylo od základu navrženo jako standardní vojenské elektrické UGV (bezpilotní pozemní vozidlo), je výsledkem spolupráce izraelské obranné firmy Elbit Systems a amerického výrobce bezpilotních pozemních vozidel Roboteam.

Mezi jeho možná využití patří doručování zásob, evakuace obětí a také zpravodajské mise prováděné s pomocí nasazeného multikoptéry a může být vybaven i zbraněmi. Jeho modulární konstrukce umožňuje výměnu jeho součástí na místě, aniž by bylo třeba speciálně vyškolených techniků.

Rook se pohybuje po předem naprogramovaných trasách a vyhýbá se překážkám s využitím senzorického/komunikačního systému Torch-X RAS (Robotic and Autonomous) společnosti Elbit. Je také schopen sledovat a následovat vojáky jdoucí před ním, vytvářet spojení s ostatními vozidly nebo být dálkově ovládán v reálném čase – poslední z těchto funkcí se provádí pomocí odolné 7palcové přenosné zobrazovací jednotky odolné proti povětrnostním vlivům.

Samotné vozidlo váží 1 200 kg, stejnou hmotnost unese, nabízí čistou výšku 24 cm a maximální rychlost 30 km/h. Vůz je vybaven systémem pro přepravu osob. Jedno nabití akumulátoru by údajně mělo vystačit až na osm hodin provozu. Může být navíc vybaven palubním generátorem, aby mohl napájet nebo nabíjet další elektrická zařízení v terénu.

Zdroj: thedefensepost.com