Většina Čechů neumí zapnout tato světla. Přitom jim mohou zachránit život
S podzimními mlhavými rány a častou špatnou viditelností se některé návyky stávají doslova nezbytností. Jenže řada lidí na silnicích zapomíná na maličkosti, které jsou pro jejich bezpečnost klíčové. I takový „drobný detail“, jako správné zapnutí světel, je markantním rozdílem v přehlednosti situace.
Podzim a zima jsou období, kdy je počasí jako na houpačce – chvíli jasná obloha, pak během pár minut mlha tak hustá, že sotva vidíte pár metrů před sebe. Déšť, sníh a zamlžené ráno dokážou udělat z běžné jízdy malou výpravu, a tak je na řidičích, aby tomu přizpůsobili i svá světla. Správně nastavená světla totiž nejsou jen o tom, že vidíte, ale hlavně o tom, že vás vidí ostatní.
Vyznejte se ve světlech na autě
O jakých že to světlech mluvíme? Ano, jsou to mlhovky, které se hodí jen za speciálních okolností – hlavně tehdy, když je viditelnost opravdu mizerná. Moderní auta mají většinou obě varianty mlhovek: přední a zadní. Každá z nich má svůj specifický účel.
Přední mlhovky vám pomůžou lépe vidět cestu, když je mlha hustá nebo když silně prší. Zadní mlhovka zase zajistí, aby vás ostatní řidiči dobře viděli i v podmínkách, kdy byste jinak snadno zapadli do mlhavého „neviditelna“.
Buďte vidět i v husté mlze
Přední mlhovky se zapínají, když je mlha tak hustá, že standardní světla prostě nestačí. Mohou být skvělým pomocníkem třeba při silném dešti nebo sněžení. Je dobré vědět, že jejich použití sice není povinné, ale rozhodně je užitečné.
Když projíždíte hustou mlhou nebo se ocitnete na neznačených silnicích se špatnými světelnými podmínkami, mohou vám přední mlhovky značně zlepšit orientaci. V běžných situacích je však můžete nechat vypnuté – a to nejen kvůli dodatečnému komfortu pro ostatní řidiče, ale i kvůli snížení rizika oslnění protijedoucích.
Ať vás vidí ostatní
Na rozdíl od předních mlhovek, zadní mlhovka je povinná, když viditelnost klesne na minimum. Má za úkol zvýraznit vaše vozidlo pro řidiče za vámi, a to zejména v husté mlze nebo za silného deště. Je mnohem jasnější než běžná zadní světla, a proto ji nechte svítit jen v případě, kdy jste posledním vozidlem v řadě nebo je mezi auty opravdu velká vzdálenost.
Jakmile se podmínky zlepší a vy už vidíte na silnici, je důležité zadní mlhovku vypnout. Jinak riskujete, že oslníte řidiče za sebou a zbytečně je rozptýlíte. Takže pamatujte: používejte ji s rozmyslem a vždy ji vypněte, jakmile se počasí umoudří!
Jak mlhovky správně zapnout
Pokud chcete využívat mlhovky, první krok je najít ta správná tlačítka. U většiny aut najdete ovládání pro mlhovky buď v blízkosti hlavního vypínače světel, nebo jako samostatná tlačítka na palubní desce. Jak to poznáte? Jednoduše! Symboly pro mlhovky se liší podle toho, zda se jedná o přední nebo zadní mlhovky, a to tak, že jsou protilehlé – konkrétně mlhová světla značí reflektor a mlha.
Takže až nastane ta správná chvíle, stačí se podívat, jaký symbol hledat. Správným stisknutím tlačítka tak nejen rozsvítíte světla, ale také zvýšíte svou bezpečnost na silnici.
Vyhněte se pokutám
Používání mlhových světel je podle zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích v § 32 nejen otázkou bezpečnosti na silnici, ale také legislativní povinností.
Pokud řidič neoprávněně použije mlhovky nebo zapomene zapnout zadní mlhovku v případě snížené viditelnosti, může mu hrozit pokuta až 2000 Kč a odebrání jednoho bodu v bodovém systému.
Proto před zapnutím mlhovek mrkněte z okna. Je lepší se vyhnout pokutám a užít si bezpečnou jízdu, než se později divit, proč vám přišla „nečekaná“ sankce.
Zdroj: www.autosalon.tv, www.kalkulator.cz, www.povinne-ruceni.com, www.autotrip.cz