Češi a mlhovky. To je častý nešvar. Jaká světla používat, když sněží? Můžete za to dostat pokutu

Přidat na Seznam.cz

Sněžení snižuje viditelnost. To znamená, že řidiči musí nejen pečlivěji sledovat silnici, ale také dávat pozor na světla ve svých vozech. Dnes se podíváme na to, jaká světla lze použít ve vozidle při sněžení.

Zimní počasí v posledních dnech připravilo řidičům časté sněžení. A přestože by situace neměla být v prosinci nijak silně překvapivá, každý by měl tyto věci znát. Řidiče může překvapit silniční kontrola a pokuta. Pokuta za nesprávně zapnutá světla ve vozidle.

Jaká světla používat, když sněží?

Základní otázka tedy zní: jaká světla používat, když sněží? Řidič by měl mít na paměti několik pravidel. Jedná se o:

  • během sněžení, od svítání do soumraku, by měla být denní světla přepnuta na potkávací světla. Sníh není podmínkou normální průhlednosti vzduchu. Potkávací světla tak lépe ukazují polohu vozidla na silnici a v případě potřeby osvětlují vozovku před vozidlem.
  • Přední mlhová světla lze použít především při opravdu hustém sněžení.
  • Zadní mlhová světla lze zapnout pouze tehdy, když viditelnost na silnici klesne pod 50 metrů. Po zlepšení podmínek je třeba červené světlo vypnout. Oslňuje totiž řidiče vozidel přijíždějících zezadu.
  • Při sněžení nemá smysl používat dálková světla. Nezvětšují vaše zorné pole. Světelný paprsek jimi generovaný se rozptyluje od sněhových vloček a vytváří bílou záři před kapotou vozidla.

Většina řidičů moderních automobilů si v tuto chvíli pravděpodobně myslí, že se jich tento problém netýká. Mají v autě automaticky aktivované světlomety. Ty se samy přepínají z denního svícení na potkávací světla. Světelný senzor a software však ne vždy rozpoznají změny stavu vozovky, jak uvádí server Parkers. Když začne sněžit, měl by řidič zkontrolovat, zda správně zareagoval. Pokud tomu tak není, je třeba světla zapnout ručně. V opačném případě hrozí řidiči pokuta.

Zdroj: redakce, parkers.co.uk