Existují 4 důvody, proč vám dvojitý start auta může zachránit peníze i nervy

Přidat na Seznam.cz

Nastartujte své auto v zimě správně. Teploty pod bodem mrazu jsou totiž náročné pro každé vozidlo. Trvalému poškození lze zabránit přípravou automobilu na zimu i vhodnou péčí. 

Zimní počasí a třeskuté mrazy přináší automobilu nejeden problém. Při jízdě v autě si v zimě každý rád zatopí. Právě poruchy topení jsou jednou z nejčastějších potíží automobilů v mrazivém počasí. To, že v zimě více topíme, naplno zaměstnává akumulátor. Ve spojitosti s používáním světel či vyhříváním oken může docházet k jeho nadměrnému opotřebení. To může snížit jeho životnost.  

Další problémy se mohou objevit i ve spojitosti s bateriemi. Konkrétně jde o snížení výkonnosti baterie. Ta v zimním období může dosahovat pouze 50 % své běžné výkonnosti. Právě nižší výkonnost baterie snižuje i schopnost rychlého startu motoru. Ten může být zbytečně přetěžován. A tak je při snaze uvést automobil do provozu doporučována metoda dvou startů. Co to přesně znamená? 

Metoda dvou startů zvyšuje životnost motoru 

Metoda dvou startů je způsobem nastartování auta tak, aby byl proces šetrný k motoru automobilu. Sice kvůli ní budete startovat o pár vteřin déle, rozhodně ale uděláte vše správně. Při metodě dvou startů je motor nastartován nadvakrát.

V případě, že máte bezklíčový systém, stačí opakovaně zmáčknout startovací tlačítko. Při používání klíčků klíček zapněte pouze do pozice „ON“. V ní setrvejte několik sekund. Postačí maximálně 10 sekund, při kterých se auto začne dostávat do provozu. Díky těmto pár vteřinám se vozidlo připraví ke startu. Konkrétně se aktivují palivová čerpadla, probudí se baterie a předehřejí se důležité součásti motoru. 

Následně je možné automobil jednoduše nastartovat. A to buď opětovným zmáčknutím startovacího tlačítka nebo přesunutím klíčku do polohy START. Takovýmto způsobem se vyhnete nepříjemnému čekání na nastartování vozidla. Zároveň se nestane, že byste snižovali životnost svého vozu.

Nabíjení baterie automobilu v zimě.
V zimě může baterie auta fungovat hůře Zdroj Shutterstock

Podporuje i správnou funkci baterie a přípravu čerpadla 

To, že při nastartování auta využíváte metodu dvojitého startu přináší nejednu výhodu. Tento způsob uvedení vozidla do provozu je doporučován během celého roku. Mezi výhody patří například: 

  1. Ochrana startéru – Startér je vyroben tak, aby jeho životnost byla minimálně několik let. Ne však v případě, že je pravidelně přetěžován. Přetížení se lze vyhnout postupným startováním. To zabraňuje dlouhým pokusům o nastartování, kdy je startér neustále opotřebováván. 
  2. Zlepšení výkonu vozidla díky postupnému zahřátí elektrického systému. 
  3. Zvýšení životnosti baterie a snížení jejího vybití. 
  4. Dostatečný čas čerpadla na přípravu palivové směsi. Ta v zimě může být hustší, což přináší problémy, se kterými se palivový systém potřebuje vypořádat.
Péče o motor vozidla v zimě.
Motor vozidla potřebuje v zimě jinou péči Zdroj Shutterstock

V zimě automobilu věnujte i další péči 

Při péči o automobil  se v zimě zaměřte i na další důležité vlastnosti vozidla. Zásadní je například používání správného motorového oleje. Při nízkých až mrazivých teplotách běžně dochází k problémům s nastartováním vozidla. To může být způsobeno i hustotou oleje. Hustší olej je totiž v zimě pro nastartování motoru komplikovanější. Nezapomínejte tak na zimní sezonu pořídit olej do nízkých teplot. S tím, jaký olej vybrat, vám poradí odborníci v autoservisu. 

Zajistěte, že se do auta snadno dostanete a nezamrznou vám dveře

V zimě většina z nás myslí na péči o dveře či zámky. Ty by, aby nezamrzly, měly být namazány silikonovým sprejem. Často lidé zapomínají na péči o výfuk. Ideálně před každou jízdou zkontrolujte, zda není výfuková trubka zablokovaná sněhem. Mohlo by dojít k úniku výfukových plynů dovnitř do vozu. Aby se vám ve voze jezdilo i v zimě příjemně, péči o auto věnujte dostatečnou pozornost. 

Zdroje: USAtoday, BBC, techlifetoday