V Česku už jezdí 20 tisíc elektromobilů. Jsme na poslední příčce v rámci celé EU

Přidat na Seznam.cz

V České republice nedávno dosáhli zajímavého milníku v oblasti elektromobilů, uvádí Lukáš Kadula z Centra dopravního výzkumu ve svém nedávném příspěvku na LinkedIn. Celkový počet zaregistrovaných elektromobilů v Česku totiž nyní činí 20 tisíc kusů. Aktuálně tedy elektromobily s bateriemi tvoří 0,31 % z celkového vozového parku v zemi, což Českou republiku umisťuje na poslední příčku v rámci celé EU.

Při pohledu na konkrétní oblíbené značky a modely elektromobilů v České republice, přední příčky si stále drží Škoda, která tvoří 19,7 % z celkového trhu elektromobilů. Následuje Tesla se 16,1 %, Volkswagen s 11,8 %, BMW s 9,9 %, Hyundai s 7,3 %, Mercedes-Benz s 4,9 % a Nissan s 4,6 %.

Mezi nejprodávanější elektromobily patří Škoda Enyaq iV, Tesla Model 3 a Tesla Model Y. Detailní statistiky týkající se prodeje má být zveřejněny Centrem dopravního výzkumu během října.

Pokud jde o barvy elektromobilů v České republice, nejčastěji se setkáváme s bílou barvou, která tvoří 35,2 % z celkového počtu elektromobilů. Následuje šedá s 22,2 %, modrá s 14 %, černá s 12,1 % a červená s 8,7 %.

Zajímavým faktorem také je, že 95,2 % elektromobilů registrovaných v zemi nese registrační značku „EL“, zatímco pouze 1,0 % má značku „RZV na přání“. Co se týče regionálního rozložení, nejvíce elektromobilů je registrováno v Praze (37 %), následovaném Středočeským krajem (18 %), Jihomoravským krajem (9,8 %), Moravskoslezským krajem (6,2 %) a Ústeckým krajem (4,5 %).

Zdroj: Centrum dopravního výzkumu