Tyto kdysi žádané limuzíny budou stoupat na ceně. Jezdili jste v nich i vy?
Pokud si vyšší střední třídu spojujete pouze s Audi, BMW, Mercedesem a Volvem, jste pravděpodobně dost mladí. Ještě zhruba před 20 lety výrobci automobilů zanechali po sobě několik modelů, které jsou vnímány dvojím způsobem. A to jako velká levná auta na hraní nebo budoucí klasiky.
Segment E, neboli takzvaná vyšší střední třída, byl pro výrobce v posledních dvou desetiletích jedním z nejobtížnějších segmentů. Chtěl do něj vstoupit téměř každý, ale zákazníci si vybírali vozy značek považovaných za prémiové. Populární značky neměly šanci. Kromě německé trojky – Audi, BMW a Mercedesu zůstaly v této třídě Volvo a Jaguar.
Ještě na přelomu 90. let a roku 2000 se populární značky snažily udržet v segmentu E. Stejně jako tehdy však nabízeli málo známé modely, na které si dnes už ani každý nevzpomene. Většina z nich, které jsou k prodeji, jsou zanedbané vraky za pár desítek tisíc korun. Pěkně udržované vozy však mohou být v budoucnu stále dražší, jak se již nyní ukazuje na německém trhu.
Alfa Romeo 166 (1998-2007)
Tento vůz by již mohl být klasikou, ale mnoho exemplářů je extrémně zanedbaných kvůli nedostupnosti některých dílů. Nicméně i český trh se již jasně rozdělil na vozy za přibližně 30 000 Kč a pěkně udržované exempláře za více než 100 000 Kč.
Pokud si chcete koupit 166 jako auto na ježdění, zvolte verzi 2.4 JTD, která je poměrně levná na údržbu, přiměřeně úsporná a slušně dynamická. Pokud však kupujete klasický vůz, měly by vás zajímat pouze motory V6. Bez ohledu na to, zda se jedná o 2,5litrový nebo 3litrový „busso“. Přestože se jedná o velmi odolné motory, jejich nedbalý servis si bohužel může vyžádat vysokou daň. Pokud je motor ve stavu před generální opravou, je lepší si na ni připravit asi 50 tisíc Kč.
Model lze obecně považovat za úspěšný a ve své době představoval sportovní alternativu k německé konkurenci. Chyběl mu však pohon zadních nebo všech čtyř kol a rozumná firemní politika. Bohužel se Alfa od ukončení výroby do tohoto segmentu nevrátila.
Ford Scorpio (1994-1998)
Druhá generace Fordu Scorpio byla zároveň poslední, a to v roce 1998. Ford to vzdal a odstoupil od pokusů dobýt trh s automobily vyšší třídy v Evropě. Dnes je to zajímavý model, který na ulici jen těžko najdete. A má jednu nespornou výhodu.
Jedná se o podélně uložený motor V6 o objemu 2,9 litru v kombinaci s automatickou převodovkou a pohonem zadních kol. Nejrychlejší verze se měla mimo jiné vyrovnat BMW. Bohužel model částečně pohřbil design, který byl na svou dobu mimořádně odvážný a také příliš americký. Kvalita provedení kabiny se navíc výrazně lišila od německých konkurentů a Scorpio se nakonec stalo konstrukčním vozem, který kvůli korozi skončil na vrakovišti.
Dnes je obtížné najít vůz s potenciálem stát se klasikou. V Česku se první generace cení na více, dokonce na zhruba 100 000 Kč. Vozy druhé generace jsou v průměrném nebo špatném stavu za cca 20-30 tisíc Kč. V Německu je situace podobná a jen občas se na prodej objeví dobře udržované vozy. Vozy první generace mají mnohem vyšší hodnotu.
Honda Legend (1995-2004)
Jeden z nejúspěšnějších zde popsaných modelů. Nejenže se dočkal evropského nástupce, ale americká verze se vyrábí dodnes. V Evropě je v současné době nejoblíbenější čtvrtá generace, která však zdaleka není klasikou. Blíže ke třetí generaci, kterou lze stále koupit, i když se stav někdy liší. Vůz bude ideální jako levná limuzína pro pohodlnou jízdu i jako kus do sbírky.
K dispozici je pouze zážehový 3,5litrový šestiválec. A to je dobře, protože je to jedna z těch jednotek, které při 300 000 km teprve dokončují záběhový proces. Je škoda, že po 20 letech může být auto zkorodované až na kost. Proto je nabídka nízká. Případné opravy tohoto vozu budou poměrně nákladné, ale také vzácné.
Teoretickou nevýhodou je přední pohon, který ne zcela efektivně přenáší výkon 205 koní na vozovku, ale líný automat a poměrně tichý styl vozu tuto nevýhodu kompenzují. Legend se hodí spíše na klidné jízdy, a možná proto je nástupce již jiného charakteru, protože by koncept neobstál.
Nissan Maxima (1995-2004)
Nissan Maxima čtvrté a páté generace je poměrně specifický vůz, protože na jedné straně je velmi odolný a spolehlivý, ale na druhé straně je obtížné ho servisovat. Dostupnost náhradních dílů není nejlepší a model pomalu vychází z módy. Zatímco sehnat spotřební materiál je snadné, s hlavními součástkami může být problém.
Špatný je také výběr vozů. Je snazší koupit několik let starou Maximu z USA než tu, kterou si starší řidiči mohou pamatovat z českých silnic. Vyplatí se však počkat a být trpělivý, protože tito starší řidiči občas prodávají Maximu koupenou u českého dealera a mohou to být opravdu výhodné nabídky. Nissan nabízel ve 4. generaci pouze jeden motor – 3.0 V6. V páté řadě také 2 a 2,5litrový benzinový motor.
Japonský výrobce upustil od uvedení nové generace modelu Maxima na evropský trh, protože zcela změnil svou politiku a vsadil na crossovery a SUV. Právem, protože Maxima ani Primera neměly proti konkurenci šanci, zvláště Maxima bez vznětového motoru.
Opel Omega (1994-2003)
V dnešní době si lze Omegu jen těžko spojit s něčím jiným než s vozem pro mladé řidiče, kteří chtějí zadokolku za nízkou cenu. Pokud vůz není úplně rezavý, nabízí vše – pohon zadních kol, přiměřeně výkonný motor, nízké náklady na údržbu a relativně vysokou spolehlivost. Bohužel je proto obtížné najít Omegu s klasickým potenciálem, i když je to stále snazší než například u Fordu Scorpio.
Pokud potřebujete velký, pohodlný a na údržbu nenáročný sedan nebo kombi, Omega B splňuje všechna kritéria. Problémem kombi je, že většina z nich končí svůj život na staveništi. Vyberte si verzi se zážehovým motorem 2.0 a hledejte vůz s co nejmenší korozí. Pokud jde o potenciál klasického vozu, v ideálním případě by se pod kapotou objevil motor V6, který se dodával ve třech objemových verzích.
Zajímavé je, že pěkně udržované exempláře jsou stále drahé. Za taková auta musíte zaplatit asi 35 tisíc Kč a za motory 3,2 dokonce téměř 100 000 tisíc Kč.
Peugeot 605 (1989-1999)
Jeden z modelů, který v Evropě dosáhl určitého úspěchu v segmentu E. Střízlivý, ale elegantní styl Peugeotu 605 vydržel 10 let a nakonec se z něj zrodil nástupce – model 607. Aby se vyrovnal Mercedesu, chyběl mu pouze pohon zadních kol. Stojí za zmínku, že vůz pochází z posledních let rozkvětu značky Peugeot jako výrobce slušných a odolných vozů.
Bohužel hledat tento model v českých inzerátech, je jako hledat jehlu v kupce sena. Ale ne proto, že by vozy byly zanedbané, ale proto, že už brzy budou i klasiky. Když je něco na prodej, obvykle je to za 60 tisíc Kč a více.
Pro Peugeot 605 bylo nabízeno mnoho verzí motorů, ale benzínové verze byly pouze dvoulitrové a třílitrové. Ty menší jsou také přeplňované. Neexistuje žádné striktní pravidlo, že klasický vůz má pouze motor V6. Stejně tak by to mohl být výkonný motor 2.0 turbo. Diesely se používaly k práci a jezdilo se s nimi do úmoru. To je sotva každodenní záležitost.
Renault Safrane (1992-2000)
I když už jich není mnoho, stále se dají rozdělit na levně vypadající vozy a dobře udržované klasiky. Tento model je na ulicích k vidění tak zřídka, že není vyloučeno, že jeho ceny v budoucnu neporostou. Samozřejmě za předpokladu, že je udržována v dobrém stavu.
Renault Safrane v segmentu D neuspěl a značka se nakonec vydala jinou cestou, aby dobyla vyšší třídu. Takový úkol připadl modelům Vel Satis nebo Avantime. Safrane se zapsal do historie bez nástupce.
Navzdory zdání není využití vozu větším problémem než nalezení správných dílů. Vůz byl vyroben v době, kdy výrobce ještě dokázal vyrábět spolehlivé a odolné vozy. Takový byl i Safrane, ale více než 20 let se musel potýkat s uživatelem, který si ho nemohl dovolit. Proto je nejlepší poohlédnout se po něčem v Německu.
Saab 9-5 (1997-2005)
Skutečný hit této třídy, dnes již kultovní vůz, na který se častěji vzpomíná s láskou než zapomíná. Generace vyráběná do roku 2005 je svého druhu klasikou a mohla by být vyobrazena v encyklopedii pod heslem Saab. Elegantní vůz vyrobený po švédsku a stále atraktivní. Zajímavé je, že i přes neexistenci značky je její provoz stále bezproblémový.
Saab 9-5 je sice velmi odolný, ale má i své chyby. Některé vozy mohou mít problémy s motorem, jiné s korozí a další s převodovkou. Pro každodenní použití je dobrou volbou také Saab 9-5 kombi. Sedan je skvělou volbou pro ty, kteří chtějí vyniknout.