Třikrát ano! EU definitivně odsouhlasila zákaz prodejů aut se spalovacími motory

Přidat na Seznam.cz

To, co se ještě nedávno zdálo jako nereálné, se stalo skutečností. Evropská unie dosáhla dohody o zákazu prodeje nových benzinových a naftových automobilů od roku 2035. Výkonný orgán EU, parlament a členské státy dokončily dohodu, která v podstatě za dvanáct let znemožní používání spalovacích motorů, jak informuje server Automotive News Europe.

Samozřejmě budou existovat určité výjimky, protože výrobci automobilů, kteří vyrábějí 1 000 až 10 000 vozů ročně, dostanou výjimku na jeden rok, tedy do roku 2036. Exkluzivnější značky, které vyrábějí méně než 1 000 kusů ročně, jsou prozatím v bezpečí.

V současné době má EU celkem 27 zemí, ale v příštích letech by se k ní mohly připojit další země, neboť mezi kandidáty na členství patří Albánie, Moldavsko, Republika Severní Makedonie, Černá Hora, Srbsko, Turecko a Ukrajina. Jediným trochu pravděpodobným scénářem, podle kterého se spalovací motory dožijí poloviny příštího desetiletí, je, že se prosadí syntetická paliva z obnovitelných zdrojů. Další záblesk naděje přináší Toyota a její experimenty se spalovacími motory poháněné vodíkem.

Než pravděpodobně v roce 2035 přejdou na čistě elektrický pohon, budou muset automobilky, které chtějí prodávat automobily v regionu EU, vyvinout výrazně čistší automobily poháněné spalovacím motorem. Dosažená dohoda rovněž požaduje snížení emisí CO2 o 55 % do konce desetiletí ve srovnání s úrovní v roce 2021. To je mnohem agresivnější cíl ve srovnání s původním cílem 37,5 procenta.

Ačkoli má dohoda přímý dopad pouze na země Evropské unie, rozhodnutí o faktickém zákazu prodeje nových automobilů se spalovacím motorem od roku 2035 bude mít nepochybně globální dopady. Mnoho značek se sídlem v členské zemi EU již oznámilo zánik benzinových a naftových vozů, prodávaných v EU.

Jaguar se rozloučí se spalovacími motory již v roce 2025, zatímco všechny značky Stellantis (Alfa Romeo, Peugeot, Citroën, Jeep, atd.) budou jezdit do sedmi let pouze na elektrický pohon, stejně jako Ford, Volvo, Bentley a Rolls-Royce. MINI bude následovat tento příklad na začátku příštího desetiletí, zatímco Volkswagen tento týden oznámil, že totéž učiní v roce 2033.

Toto rozhodnutí skutečně působí jako začátek konce spalovacího motoru. Drastické snížení emisí CO2 pravděpodobně způsobí zánik mnoha automobilů v tomto desetiletí, dokud automobilky v roce 2035 nepřejdou komplexně na elektromobily.

Zdroj: europe.autonews.com