Toto je starý způsob chlazení bez klimatizace. Taxikáři potvrzují

Přidat na Seznam.cz

Klimatizace je zařízení, na které jsme zvyklí a nehodláme se ho vzdát. Při vysokých cenách pohonných hmot se však každá úspora počítá. O překvapivých výsledcích studie informují odborníci ze společnosti SAE International. Šikovné používání klimatizace může ušetřit spoustu peněz.

Podle inženýrů ze SEA International (Society of Automotive Engineers) se při šikovném používání klimatizace šetří palivo a při chybách se zvyšuje spotřeba paliva. Poradí vám, jak chladit interiér vozidla, abyste získali maximální užitek s co nejmenšími náklady.

Každý řidič automobilu ať už spalovacího, nebo elektrického ví, že používání klimatizace zatěžuje motor (u elektromobilu baterii), a tím zvyšuje spotřebu paliva (energie). Vědí to zejména taxikáři.

Mnoho z nich klimatizaci vůbec nepoužívá právě kvůli spotřebě paliva, která má koneckonců velmi velký vliv na konečný výdělek. Od 1 do 2 l/100 km – tak se v průměru zvyšuje jejich spotřeba. Pokud má však vůz menší motor, spotřeba se zvyšuje více. Například řidiči Dacie Logan ví, že v létě nemůžou používat klimatizaci, protože malý motor pak ve městě potřebuje až 13 l/100 km. Bez klimatizace klesá na 9-10 l/100 km.

Podle odborníků SAE International je nejlepším řešením otevření oken, aby se vůz ochladil, pokud je rychlost nižší než 70 km/h. V tomto okamžiku dochází k dostatečné výměně vzduchu a rychlost je dostatečně nízká, aby výrazně neovlivňovala odpor vzduchu způsobený otevřenými okny.

Jízda se staženým oknem při rychlostech nad 85 km/h může naopak zvýšit spotřebu paliva přibližně o 20 %, jak potvrzuje studie Mezinárodní společnosti automobilových inženýrů. Podle jejich názoru není klimatizace při vyšších rychlostech takovou zátěží, aby bylo výhodnější otevřít okna a zhoršit tak aerodynamiku vozidla, což je právě při vysokých rychlostech důležité.

Jak využít klimatizaci ke zlepšení spotřeby paliva? Zde je několik tipů:

  • při nízkých (městských) rychlostech otevřete okna a vypněte klimatizaci;
  • při vyšších rychlostech zavřete okna a použijte klimatizaci;
  • klimatizaci používejte pouze v případě, že je opravdu horko;
  • nenastavujte klimatizaci na příliš nízkou teplotu;
  • zaparkujte ve stínu – auto bude chladnější a klimatizace zbytečná;
  • při rozjezdu otevřete okna, ale nezapínejte klimatizaci – to proveďte až po několika minutách, až se interiér vyvětrá;
  • nepoužívejte klimatizaci, když stojíte;
  • u automobilů na baterie (elektromobily a plug-in hybridy) je vhodné před odpojením od nabíječky vychladit interiér.

Zdroj: researchgate.net