To není dobrá zpráva. Oblíbené alternativní palivo stojí víc než benzín. Koupíte ho i za 100 Kč

Přidat na Seznam.cz

Ceny pohonných hmot nevypadají dobře. Všechny druhy pohonných hmot zdražují. A to není všechno. Oblíbené palivo CNG stojí více než benzín.

Průměrná cena CNG se aktuálně vyrovnala ceně benzinu. Na několika místech v Česku je ale situace ještě kritičtější, čerpací stanice mnohdy prodávají kilogram stlačeného zemního plynu i za 100 Kč! Oproti tomu LPG se stále drží u hranice 20 korun.

LPG je stále nejlevnější

Ekologičtější a cenově dostupnější alternativa ke klasickým palivům. Přesně takhle se hovořilo o stlačeném zemním plynu do vypuknutí války na Ukrajině. CNG následně takřka bez povšimnutí zdražilo ještě výrazněji nežli benzin nebo nafta. Zatímco dříve bylo možné koupit kilogram za 24 korun, dnes stojí podle serveru CNG.cz v průměru 57,69 Kč.

V přepočtu na metr krychlový, který odpovídá z hlediska obsahu energie litru benzínu, se průměrné ceny stlačeného zemního plynu vyšplhaly už na 42 Kč. To znamená, že majitelé aut na CNG dnes neušetří ani korunu, jelikož litr benzinu stojí 42,66 Kč.

Kromě toho, že cena nadále stoupá, rozdíl mezi tankováním na čerpacích stanicích je extrémní. Na jedné stojí stlačený zemní plyn třeba i dvojnásobek toho, co na druhé. Nejlevněji se aktuálně tankuje v Adamově, kde kilogram vyjde na 40 Kč. Oproti tomu v Praze, Ostravě, Benešově nebo Českém Těšíně atakuje hranici 100 korun! Enormní rozdíly v cenách jsou dány fixacemi a objemem poptávky.

Klidnější spaní mají řidiči vozidel na LPG, který oproti CNG zdražuje výrazně pomaleji. Ceny v Česku se běžně pohybují okolo 20 korun za kilogram.

Zdroj: cng.cz, autosalon.cz, mbenzin.cz