Tesla Model S vyzývá vůz Formule 1!

Přidat na Seznam.cz

Může se dvoutunový elektrický sedan vyrovnat vozu Formule 1 s motorem V10?

Tesla Model S Plaid je nejrychlejší sériově vyráběný vůz v historii. Sedan s nulovými emisemi vyzval mnoho superaut na čtvrt míle. A se svými 1020 koňskými silami pokaždé zvítězil. Elektromobil z Palo Alta, který nemá legálního konkurenta na silnici, nyní stojí proti jednomístnému vozu formule 1!

Za tuto neobvyklou shodu vděčíme kanálu Driven na YouTube, který dal dohromady Teslu Model S P100D, která je mnohem méně rychlá než plaid verze s „pouhými“ 670 koňmi a 950 Nm točivého momentu, a Benetton B197, model, který v roce 1997 vyhrál Velkou cenu F1.

Žádné dva vozy se nemohou lišit více. Mají však společnou vlastnost: schopnost zrychlit z 0 na 100 km/h v rekordním čase. Na jedné straně má Model S pohon všech kol. Na druhou stranu váží více než dvě tuny. Benetton je naproti tomu poháněn motorem Renault V10.

To je pravděpodobně nejextrémnější příklad, ale můžeme vidět, jak se chování elektromobilu liší od chování automobilu se spalovacím motorem. Na papíře je Tesla těžší a méně výkonná. V praxi se však díky pohonu všech kol pohybuje rychleji.

Vůz F1 v prvních metrech zaostával, ale nakonec využil svého výkonnějšího motoru a nižší hmotnosti a projel cílem na prvním místě s časem 9,6 sekundy oproti 10,8 sekundy u Modelu S. Nezapomínejme však, že se jedná o verzi P100D. Pokud jde o verzi Plaid, ta na stejné vzdálenosti získala čas 9,4 sekundy.