Tento zvyk děláte každý den a stojí vás i 30 000 Kč ročně. Ani si toho nevšimnete
Peníze jsou nezbytné k naplňování našich potřeb a přání. Potřebujeme je, abychom si zajistili dobré bydlení, chutnou stravu, mohli zajistit rodinu a cestovat. Proto je důležité zajímat se o své finance a vědět, kolik utrácíme. Bez jasného přehledu o tom, jak nakládáme s financemi, může být složité dosáhnout cílů, které si vytyčíme.
Kontrola nad výdaji nám také poskytuje větší svobodu při rozhodování. Rychleji dokážeme reagovat na nečekané životní události, které se týkají například nenadálých výdajů nebo výpadku příjmu.
Když své výdaje a rozpočet máme pod kontrolou, pomáhá nám to jasně identifikovat oblasti, kde zbytečně utrácíme. Díky tomu snadněji rozpoznáme, kde můžeme ušetřit. Pokud se zaměříme na naše měsíční výdaje, získáme kontrolu nad naším finančním chováním. Začneme lépe hospodařit a vytvářet si rezervy do budoucna.
Mít přehled se vyplácí
Lidé, kteří mají přehled, za co a kolik utrácejí, jsou připraveni čelit výzvám, jako jsou inflace nebo rostoucí životní náklady. Daří se jim také lépe investovat, spořit a zlepšovat své finanční zdraví v dlouhodobém horizontu.
Pokud se naučíme své výdaje sledovat a budeme se víc v této oblasti vzdělávat, získáme pocit sebedůvěry a jistoty. Vědomí, že máme naše finance pod kontrolou, znamená, že se méně stresujeme a jsme spokojenější s kvalitou našeho života. Zodpovědný přístup k penězům nás také učí lépe věci plánovat, a to se hodí i v jiných oblastech života.
Nezbytné životní náklady
Hypotéka nebo půjčka je naším nejčastějším závazkem, který musíme na svých bedrech nést. Bez toho se v dnešní době neobejdeme, pokud se chceme osamostatnit a něco vlastního vybudovat. Někteří z nás však místo zadlužení na celý život, raději volí formu pronájmu. I to je dnes velký výdaj, bez kterého se člověk neobejde.
Jakékoliv zadlužení je velmi nebezpečné a pokud ho naplánujeme nedostatečně, může vést k nepříjemných finančním problémům. Zejména proto je vhodné mít přesný přehled o všech položkách, které za měsíc utrácíme, a mít rezervu do budoucna.
K nákladům na bydlení neodmyslitelně platí také náklady na jídlo a základní hygienické potřeby, které potřebujeme k životu. Jsou to malé položky, které se mohou zdát banální, ale když to sečteme za měsíc, zjistíme, že to dohromady dělá moc.
Jídlo, které jíme, se dá koupit v jednom obchodě levněji než v druhém. Proto je dobré zajímat se o slevy a akce, které nám pomohou ušetřit. Dobré je také zamezit nadměrnému plýtvání a nekupovat toho příliš do zásoby. Dost často se nám to nepodaří sníst včas a pak jídlo zbytečně vyhazujeme.
Kdo šetří, má za tři
Když se podíváte na sebe a dáte si ruku na srdce, zamyslete se, kde vám peníze nejvíce utíkají. Jsou to zejména malé položky do 100 Kč, které se během měsíce různě opakují. Říkáte si, že jedna káva na benzínce, co to je, nebo jeden párek v rohlíku. Jindy se svezete taxíkem a přitom by to šlo vyřešit i jinak a jet MHD. Jdete okolo zmrzliny nebo cukrárny a neodoláte pokušení.
Každodenní malé radosti stojí tisíce korun ročně
Jsou to drobné položky, které pak za jeden měsíc udělají pěkný balík peněz. Kdybyste si je dávali stranou, tak za půl roku si můžete koupit novou televizi nebo si tvořit slušnou rezervu na horší časy. Tyto „drobné úniky“ mohou v konečném důsledku snížit množství peněz, které bychom mohli vynaložit na splnění našich větších cílů. Nepodceňujte to a zkuste se zaměřit na to, jestli nevyhazujete peníze z okna.
Zdroj: bankfive.com, money.usnews.com, nerdwallet.com