Těhotná za volantem: co říká praxe a co zákon? Zásady, které musíte dodržovat
Těhotenství nemusí být důvodem k tomu, abyste přestali řídit. Vyvarujte se však dohadů o tom, co můžete a nemůžete dělat.
Těhotné ženy v autech vídáme na silnicích poměrně často. Nezřídka se také stává, že sedí přímo za volantem a každý den s ním jezdí do práce a večer domů. Není to správné, ale Česko dnes není tak vyspělé, aby těhotné ženy nemusely chodit pěšky a jezdit doslova hodiny do práce. Řešením není ani nahrazení auta autobusem nebo vlakem, protože ty se nemohou vyrovnat komfortu auta, nemluvě o podmínkách, které jsou typické pro českou veřejnou dopravu.
Každá nastávající maminka by však měla znát alespoň základní pravidla a naučit se je, aby sebe a své dítě nevystavovala zbytečnému riziku, jak napsal server Car seat Lady.
Dopravní nehody jsou jednou z častých příčin zranění těhotných žen. Úrazy hlavy jsou častou příčinou úmrtí a vážných zranění. Ty jsou spojeny s prudkým nárazem nebo tlakem na břišní stěnu nebo s přetížením při nárazu auta do překážky. V horších případech může po nehodě dojít k vnitřnímu krvácení, předčasnému porodu nebo potratu.
Vždy si zapněte bezpečnostní pás. S jedinou výjimkou
U těhotných žen se pozornost zaměřuje zejména na poranění břicha a pánve. Riziko smrtelného zranění při nehodě v důsledku nepřipoutání se bezpečnostním pásem je obrovské a pro těhotné ženy to platí dvojnásob. Riziko úmrtí nenarozeného dítěte při nehodě je přirozeně vyšší u nepřipoutaných těhotných žen než u připoutaných osob.
Ženy však mají často strach z bezpečnostních pásů, přesto by je měly používat zejména v těhotenství. Výmluva, že těhotné ženy obvykle cestují jen na krátké vzdálenosti, přirozeně neobstojí. Většina nehod se stane cestou do práce, na nákup nebo k lékaři, tedy na krátkých cestách.
Během těhotenství by si ženy měly na dlouhých cestách častěji dělat přestávky, aby se zbavily tlaku bezpečnostního pásu. Obava, že bezpečnostní pás poraní dítě v děloze, je neopodstatněná, pokud je žena připoutána správně.
Existuje jedna výjimka, kdy těhotná žena nemusí být v autě připoutána bezpečnostním pásem, ale jedná se o velmi specifickou záležitost. Pokud jí bezpečnostní pásy z nějakého důvodu působí potíže, může po konzultaci s lékařem požádat o vydání dokumentu nazvaného Lékařské potvrzení o výjimce z používání zádržných systémů ve vozidle. Toto potvrzení se však většinou vydává lidem s vážnými zažívacími problémy a důvodem jeho vydání obvykle není rizikové těhotenství jako takové.
Jak se zapíná bezpečnostní pás?
Bez ohledu na to, v jaké autosedačce budoucí maminka sedí, měla by vždy používat tříbodový bezpečnostní pás. Jedná se o standardní pás, který se dnes používá v každém autě.Spodní pás musí být co nejníže pod břichem.
Druhá část pásu, která vede od kotevního bodu šikmo přes tělo ke dveřím, musí procházet mezi prsy a přes břicho. Spodní část pásu nesmí nikdy přecházet přes břicho matky. Pás by nikdy neměl sklouznout z ramene. Mezi břichem a volantem musí být co největší vzdálenost.
Ženy ve vysokém stupni těhotenství by již neměly řídit samy. Neexistuje však žádný pevný limit, jak dlouho může těhotná žena řídit, protože vše závisí na průběhu těhotenství. Pokud se objeví nepříjemné příznaky těhotenství, jako je zvracení, otoky nohou, nevolnost nebo kolísání krevního tlaku, je řízení nežádoucí a rizikové i v prvních měsících těhotenství.
Pokyny pro cestování autem pro těhotné ženy:
- používat bezpečnostní pás
- častější přestávky s případným „cvičením“.
- pít hodně tekutin
- necestujte sami a v horkém počasí
- nosit pohodlné oblečení a obuv
- v případě dopravní nehody se co nejdříve nechte vyšetřit lékařem, i když se cítíte dobře.
- vždy mějte u sebe těhotenskou průkazku
Ostatní účastníci silničního provozu by měli v případě nehody s těhotnou ženou dodržovat následující zásady: Při poskytování první pomoci při nehodách dejte přednost zajištění životních funkcí těhotné ženy!
Pokud těhotné řidičky respektují a dodržují výše uvedené zásady, mohou se těšit z bezpečné jízdy.
Zdroj: carseatlady.com