Takto si ve 40. letech v USA představovali budoucnost. Lokomotiva na kolech budí rozporuplné pocity i dnes

Přidat na Seznam.cz

V roce 1940 chtěla společnost GENERAL Motors ohromit americkou veřejnost svou vizí budoucnosti. Aby tyto představy předvedla, navrhla jeden z nejpodivnějších automobilů, jaký jste kdy viděli.

GM Futurliner připomíná obytný vůz. Váží přes 13 tun, dosahuje maximální rychlosti 60 km/h a je vysoký jako dvoupatrový dům, píše web Wired.

Automobilka používala toto funky vozidlo jako součást putovní show nazvané „Parade of Progress“. Ve městech po celých Spojených státech předváděli zaměstnanci GM nové vynálezy, jako je proudový motor, radar, televize a mikrovlnná trouba. Pro turné, které začalo na Světové výstavě v New Yorku v roce 1939, vytvořila společnost GM vůz Futurliner, který převážel animované exponáty jako „Zázraky tepla a chladu“. Když nastal čas opět vyrazit na cestu, exponáty se složily zpět do vozidla.

Futurliner navrhl Harley Earl, jeden z nejzářivějších mozků největšího designérského období Spojených států a inspiroval se starými vlaky Streamliner. Bylo vyrobeno pouze 12 exemplářů tohoto vozidla a poslední Parade of Progress byla zrušena v roce 1956.

Zdroj: wired.com