Studenti staví elektro auta z odpadu

Přidat na Seznam.cz

Studentům z Technické univerzity v Eindhovenu se za pouhých 18 měsíců podařilo postavit z odpadků pojízdn elektromobil. Název malého žlutého vozidla je Luca.

Je to pravděpodobně nejekologičtější auto, jaké kdy bylo vyrobeno. 22 studentů z Technické univerzity v Eindhovenu postavilo elektromobil z recyklovaného plastu, hliníku a rostlinných vláken za 18 měsíců.

E-auto vyrobené z recyklovaného materiálu
Použitý plast pochází z moře a jednotlivé části jsou vyrobeny z domácího odpadu. Přesto je vůz relativně lehký – 420 kilogramů. Pokud vezmete v úvahu, že samotná vestavěná baterie váží 60 kilogramů, je to poměrně nízká váha.

Interiér Lucy je také o udržitelnosti. Z tohoto důvodu nebyly nainstalovány žádné drahé monitory, protože všechny relevantní informace jsou sdělovány řidiči prostřednictvím aplikace. Na čelní sklo se prostřednictvím displeje promítají pouze rychlostní a navigační pokyny.

Maximální rychlost malého žlutého vozidla by měla být kolem 90 kilometrů za hodinu a měla by mít maximální dojezd 220 kilometrů.

„S tímto vozem chceme ukázat, že odpad je cenným materiálem, který lze dokonce použít v komplexních prototypech, jako je auto,“ vysvětluje Matthijs van Wijk, student TU z Eindhovenu, pro magazín Auto Motor Sport.

foto / TUecomotive Twitter

Auto zaměřené na udržitelnost
Je nepravděpodobné, že bude tento vůz v blízké budoucnosti připraven k sériové výrobě. Ukazuje však přístupy, jak lze zvýšit udržitelnost jiných materiálů v automobilové konstrukci. Kromě sedadel vyrobených z koňských vlasů a vláken z kokosových skořápek jsou závěsy kol a karoserie vyrobeny z recyklovaného hliníku a domácího odpadu.

Nejvýraznější věcí na Luce je pravděpodobně barva. To byla získána z recyklovaných materiálů a nejedná se o barvu, ale o jasně žlutou fólii.

Projížďka po Evropě, která byla ve skutečnosti plánována, musela být kvůli korona pandemii zrušena. Dosud také nebyly provedeny rozsáhlé bezpečnostní testy, což znamená, že čeká také na platné schválení od nizozemských úřadů.

Luca by však mohla mít v městském provozu skutečné pracovní příležitosti. Nízká celková hmotnost a malý výkon pouhých 15 kW by měly znamenat nízkou spotřebu v městských oblastech.