Společnost Goodyear musí zaplatit českému vynálezci 1,6 miliardy Kč za ukradený nápad

Přidat na Seznam.cz

Psal se rok 2009 a český vynálezce František Hrabal se několikrát sešel se zaměstnanci společnosti Goodyear, aby projednal možnost spolupráce a využití svého nápadu na tzv. samonafukovací pneumatiky.

Americký koncern podepsal dohodu o mlčenlivosti a smluvně se zavázal, že poznatky získané na schůzkách mohou jeho zaměstnanci využít pouze v případě, že uzavřou partnerství s Hrabalovou společností Coda Development. Stal se však pravý opak a ukradený nápad se stal předmětem žaloby.

Technologie Františka Hrabala nazvaná „samonafukovací pneumatika“ je geniálně jednoduchá. Využívá skutečnosti, že se pneumatika při jízdě po obvodu postupně deformuje. Český vynálezce přišel s nápadem umístit do korálku gumovou trubičku a jednosměrný ventil, který se aktivuje předem definovaným tlakem. Samozřejmě takovým, jaký předepisuje výrobce pro daný model vozu.

Pokud tlak v pneumatice klesl pod nastavenou hodnotu, začala se pryžová trubka po obvodu patky díky deformaci chovat jako miniaturní vzduchová pumpa, která nepotřebuje žádný další vnější zdroj energie. Díky tomu nemusíte kontrolovat stav nahuštění a nepotřebujete snímače tlaku. Jak se říká, nápad za milion, a když se na něj podíváte, divíte se, jak je možné, že vás nenapadlo totéž.

Hrabal si svůj nápad na automatické huštění pneumatik nechal patentovat ve většině zemí včetně USA. V roce 2012 Goodyear uvedl na trh vlastní verzi samonasávacího čerpadla s názvem Air Maintenance Technology. Bez Hrabalova vědomí a pochopitelně pracující na stejném principu.

O tři roky později společnost Coda Development zažalovala společnost Goodyear a jejího tehdejšího inženýra Roberta Benedicta. Česká firma se snažila prokázat, že nejméně jeden z jejích zaměstnanců a firma samotná porušili dohodu o mlčenlivosti. Že si ze schůzky odnesli nápady a pustili se do vlastního vývoje v naději, že jim nakonec přinese zisky v řádu stovek milionů dolarů. Společnost Coda rovněž tvrdila, že společnost Goodyear získala dva patenty založené na Hrabalových nápadech.

Společnost Goodyear se snažila bránit tvrzením, že Hrabalovo obchodní tajemství bylo prozrazeno v patentových přihláškách nebo veřejných prezentacích, ale soud v americkém Ohiu nyní rozhodl ve prospěch společnosti Coda.

Podle webu Law360 musí společnost Goodyear Tire & Rubber zaplatit českému vynálezci Františku Hrabalovi odškodné ve výši 65 milionů dolarů, což je podle aktuálního kurzu zhruba 1,6 miliard Kč.

Porota konstatovala, že známý koncern vyrábějící pneumatiky zpronevěřil celkem pět obchodních tajemství a jednal se zlým úmyslem, ale soudní proces ještě neskončil. Společnost Coda požádala soud, aby bylo Hrabalovo jméno připojeno ke dvěma výše uvedeným patentům, které získala společnost Goodyear, a Češi rovněž požadují soudní zákaz (pro americkou firmu), aby nemohla používat žádné informace související s patentem, který byl podle nich ukraden.

Zdroj: law360.com, redakce