Škoda chystá cenově dostupnější elektromobily

Přidat na Seznam.cz

Automobilka Škoda v rámci své výroční konference uvedla i plány, které se týkají elektromobility. Očekávat přitom můžeme další elektrické modely.

Škoda ve své aktuální tiskové zprávě uvádí, že v příštích 5 letech investuje „do technologií budoucnosti“ cca 70 miliard Kč. Z toho do rozvoje elektromobility poputuje 1,4 miliardy 45 miliard Kč a do oblasti digitalizace 25 miliard.

Škoda také uvítala plány ohledně možné výstavby velké továrny na výrobu baterií. Jedna z nich by přitom měla vyrůst v Česku či Slovensku.

Jaké elektromobily očekávat?
V rámci tiskové konference šéf Škody Thomas Schafer uvedl, že pracují na cenově dostupnějším elektromobilu menší velikosti jako SUV Enyaq (mimochodem letos se dočkáme „SUV-kupé“ varianty tohoto modelu), který vyroste na stejné platformě MEB.

Nakolik je tato platforma určena pro modely segmentů C a D, přičemž Enyaq patří do „Céčka“, je možné, že by mohlo jít o kompaktní hatchback na bázi koncernového modelu Volkswagen ID.3. Schafer bohužel neuvedl detaily a dodal, že je na to příliš brzy.

Škoda také prozradila, že se chce stát součástí projektu, v jehož rámci pracuje VW Group na sub-kompaktním elektromobilu (segment B). Ten přitom vyroste na zmenšené platformě MEB s přívlastkem „Entry“.

Škoda v této věci uvádí, že se snaží přesvědčit mateřský koncern, aby mohla tento elektromobil „postavit“ doma. Koncernová značka Seat zas před pár dny uvedla, že chce zastřešovat související koncernový projekt a vyrábět sub-kompaktní koncernové elektromobily ve Španělsku. A to v objemu 500 000 ks ročně. Takže se zdá, že ve hře je několik alternativ.

V rámci dlouhodobějšího hlediska chce Škoda nabídnout i elektromobil, který bude mít podobnou velikost jako její oblíbený model Octavia. Bohužel Škoda neuvedla konkrétnější časový horizont pro žádný ze zmíněných elektromobilů. Jediné, co můžeme dedukovat na základě předchozích koncernových zpráv, je to, že sub-kompaktní model přijde na trh nejdříve v roce 2025. Českého sourozence Volkswagenu ID.3 bychom se však mohli dočkat dříve.