Sedačky v autě jsou špinavější než prkénko od záchodu! Jak je důkladně vyčistit?
Pokud si ceníte dobře udržovaného interiéru vozu, nemůžete se vyhnout čištění sedadel. S trochou času a správnými triky můžete dosáhnout těch nejlepších výsledků. Jak to funguje?
Vždy se doporučuje pravidelné čištění vozu. Aby vozidlo zářilo nejen zvenku, ale i uvnitř, je nezbytné důkladné čištění interiéru, píše web ADAC. Studie z Velké Británie ukazuje, že v interiéru automobilu je více bakteriálních kmenů než na běžných toaletách. Jaký je však nejlepší způsob čištění interiéru? Zejména v případě autosedaček se názory rozcházejí: Budou fungovat domácí prostředky, jako je krém na holení, nebo byste měli raději použít značkový čisticí prostředek?
Úklid a vysávání
Nejprve je třeba vyčistit a vyluxovat interiér vozu. Tím získáte dostatek prostoru pro čištění sedadel a hrubé nečistoty již zmizí. Pozor na plasty a kůži: tvrdá hubice vysavače může na měkčích materiálech zanechat nevzhledné škrábance a stopy. Kartáč by se proto měl používat jako nástavec na vysávání čalounění sedadel.
S pěnovým a mokrým vysavačem
Pak už je třeba přejít k detailům. Na lehké znečištění, jako jsou skvrny nebo zápachy, postačí značkový čisticí prostředek, kbelík s vodou a utěrka z mikrovlákna. Zde se doporučují speciální pěnové výrobky pro čalounění. Znečištěná místa mírně navlhčete. Poté pěnu vetřete do příslušných oblastí sedadla a nechte ji působit. Poté nečistoty setřete čistým vlhkým hadříkem z mikrovlákna.
Pokud jsou nečistoty hlubší a odolnější, můžete autosedačku intenzivně vyčistit mokrým vysavačem.
Zde se čisticí prostředek plní do samostatné nádoby připojené k vysavači v předem stanoveném poměru smícháním s vodou. Mokré vysavače fungují podobně jako běžné vysavače, ale mají menší nástavec. Před ním je malá tryska, která nanáší směs vody a čisticího prostředku na látku sedáků. Vysavač jej pak vysává a shromažďuje v další nádobě. Při vyprazdňování této nádoby zjistíte, že v autosedačkách může uvíznout spousta nečistot.
Vzhledem k tomu, že se při tomto typu čištění čalounění usazuje v sedadlech velké množství vody, mělo by se čištění mokrým vysavačem provádět vždy v teplých dnech, nejlépe v létě. Sedadla musí schnout delší dobu. Pokud je to možné, provádějte tuto činnost na místě, kde můžete nechat vozidlo na slunci s otevřenými okny nebo dveřmi.
Zvláštní péče o kožená sedadla
Kůže je elegantní, a aby dlouho vypadala dobře, měli byste jí věnovat zvláštní péči. Čištěním se z kůže odstraní oleje a tuky, které jsou důležité pro její pevnost a odolnost. Kožená sedadla by proto měla být po vyčištění ošetřena speciálními přípravky na kůži.
Kožená sedadla jsou namáhána zejména v létě, kdy se více potíte a teplo a UV záření namáhají materiál. Výrobci často zvyšují prodyšnost kůže tím, že ji dělají více „děravou“. Při použití čisticích a ošetřovacích past byste proto měli dávat pozor, abyste otvory „nezaplnili“. Místo toho lze použít čisticí nebo pečující pěnu.
K čištění kožených sedadel je dále zapotřebí vysavač s kartáčovým nástavcem, čerstvé utěrky z mikrovlákna, kbelík s vlažnou vodou, čisticí prostředek na kůži a kartáč na boty s měkkými štětinami.
Čištění sedadel pěnou na holení?
Výrobky pro domácnost, jako je pěna na holení, se obecně nedoporučují. Riziko poškození sedadel je větší než přínos. Domácí prostředky se nedoporučují, zejména u kožených sedadel, která je třeba čistit obzvlášť pečlivě. Nikdo přece nechce mít na svých chytrých sedadlech nevzhledné skvrny.
Nakonec je dobré vyčistit okna zevnitř. Při čištění interiéru se vždy může stát, že se čisticí prostředek dostane na okna a zanechá na nich šmouhy.
Proto rychle popadněte kuchyňské utěrky nebo čisté utěrky z mikrovlákna a vyleštěte je běžným domácím čisticím prostředkem na čelní sklo. Okna by měla být na konci čistá a beze šmouh, protože se rychleji zamlžují, když jsou špinavá. Znovu tak získáte jasný výhled – a uděláte něco pro bezpečnost silničního provozu.
Zdroj: adac.de