Ruské týmy a jezdci mají zákaz závodit ve Velké Británii

Přidat na Seznam.cz

Řídící orgán britského motorsportu oznámil zákaz účasti ruských a běloruských týmů, jezdců a činovníků na britských motoristických závodech, píše server Top Gear.

Britská asociace motoristických sportů Motorsport UK s okamžitou platností neuzná závodní licence vydané Ruskou automobilovou federací i Běloruskou automobilovou federací. Pro Formuli 1 to znamená, že Nikita Mazepin z týmu Haas nebude závodit na letošní Velké ceně Velké Británie, přestože má povolení závodit jinde pod neutrální vlajkou Mezinárodní automobilové federace FIA.

Vedle zákazu účasti ruských a běloruských týmů, závodníků a činovníků na britských motoristických závodech platí také zákaz ruských a běloruských národních symbolů, barev a vlajek.

„Celá komunita britského motorsportu odsuzuje válečné akce Ruska a Běloruska na Ukrajině a vyjadřuje solidaritu a podporu všem, kteří jsou probíhajícím konfliktem postiženi. Po invazi a nepřijatelných činech, které se odehrály, jsme zajedno s lidmi na Ukrajině a komunitou motorsportu. Nastal čas, aby mezinárodní komunita motorsportu jednala a vyjádřila podporu lidem na Ukrajině a našim kolegům z Mezinárodní automobilové federace FIA,“ řekl předseda britské organizace Motorsport UK David Richards.

Zákaz motoristického sportu ve Velké Británii následuje po zasedání Mezinárodní automobilové federace FIA, na kterém nový prezident Mohammed Ben Sulayem nastínil opatření v oblasti celosvětového motoristického sportu, mezi něž patří pozastavení veškerého motoristického sportu v Rusku a Bělorusku spolu s vlajkami, symboly a národními hymnami v mezinárodních soutěžích.

Dále byly zakázány soutěže ruským a běloruským národním týmům, zatímco jednotliví jezdci z těchto států se mohou účastnit „neutrálně a pod ‚vlajkou FIA'“. Všichni ruští a běloruscí členové FIA mají dočasně odstoupit ze svých funkcí, nebudou udělovány žádné granty a „na návrh držitele komerčních práv F1“ dojde ke zrušení Velké ceny Ruska.

„FIA sleduje vývoj na Ukrajině se smutkem a šokem a doufám v rychlé a mírové řešení současné situace,“ uvedl Mohammed Ben Sulayem.

Zdroj: topgear.com