Rodinný vůz v období krize do 100 tisíc Kč? Máme pro vás pár tipů

Přidat na Seznam.cz

Za 100 tisíc Kč můžeme snadno najít auto, které splní očekávání čtyřčlenné rodiny. Patří mezi ně kombi segmentů C a D, městské vozy a kompaktní dodávky. Všechny jsou poháněny dieselovými motory, které navíc nejsou v provozu příliš problematické.

Vše je stále dražší a auto je jedním z nejdůležitějších zdrojů každodenních výdajů. Nejde jen o palivo, ale také o údržbu a pojištění. Přechod od vozu prémiové třídy k populárnímu designu bude znamenat výrazné snížení nákladů, jak uvádí server Moto. Ušetříme především na náhradních dílech. Menší objem motoru se projeví také v nižší spotřebě paliva. Obrněné jednotky úspěšně urazí 400-500 tisíc kilometrů a my se můžeme vydat na dovolenou autem místo letadla. Zde je našich osm rozumných řešení.

Škoda Octavia II 1.9 TDI

Škoda Octavia druhé generace byla v Polsku vždy prodejním hitem. České dvojče Volkswagenu Golf V se vyrábělo v letech 2004-2013 jako liftback a luxusní kombi. Estetická karoserie byla dobře chráněna proti korozi. Stejně odolný je i interiér. Použité plasty jsou kvalitní, pevně sestavené a odolné. Na sedadlech si každý najde optimální polohu pro řízení.

Na rozdíl od svého předchůdce poskytuje Octavia II vzadu více než dost místa pro dvě dospělé osoby. Objem zavazadlového prostoru 580 litrů překonává konkurenty. Seznam příplatkové výbavy může zahrnovat automatickou klimatizaci, palubní počítač, navigaci, slušné ozvučení a bezchybnou dvouspojkovou automatickou převodovku DSG.

Pro řidiče, kteří očekávají co nejnižší spotřebu paliva, jsou určeny základní diesely 1.9 a 1.6 TDI o výkonu 105 koní. Jsou kombinovány s pětistupňovými převodovkami s dlouhými převody. Spotřeba 4,5 litru nepředstavuje na silnici žádný velký problém. Doporučit můžeme také benzinový motor 1.6 MPI s výkonem 102 koní.

Peugeot 407

Za 100 tisíc Kč se dá sehnat Peugeot 407 z posledních let výroby, který je v perfektním stavu. Francouzský vůz střední třídy se vyráběl v letech 2004 až 2011 a varianta kombi uspokojí rodinné požadavky. Zajímavě řešená karoserie nemá žádné větší problémy s korozí a největší nevýhodou modelu je neúměrně dlouhý přední převis, který usnadňuje poškození nárazníku o obrubník nebo zpomalovací práh. Interiér vozu 407 je vyroben z materiálů dobré kvality.

Pozice za volantem je optimální, ale vzadu budete zklamáni. Model nabízí prostor přímo z kompaktního vozu a zavazadlový prostor má průměrný objem 450 litrů. Model 407 zaujme bohatou výbavou, která zahrnuje dvouzónovou klimatizaci, řadu bezpečnostních systémů, navigaci, střešní okno, kožené čalounění a skvělý zvukový systém.

Nejnižší spotřebu paliva mají samozřejmě diesely 1.6 a 2.0 HDI s výkonem 109 a 136-163 koní, které si vezmou 4,5-6 litrů na sto. Dobře si vedou i benzinové motory 1.8 (125 koní) a 2.0 (140 koní).

VW Touran I

Volkswagen Touran první generace je velmi oblíbený i na trhu s ojetými vozy. Kompaktní dodávka byla postavena na podlaze a mechanice Golfu páté generace. Vůz zůstal v nabídce značky od roku 2003 do roku 2015. V typickém stylu značky Volkswagen byla karoserie s jednou karoserií účinně chráněna proti korozi. Interiér nijak neohromí, ale je vyroben z odolných materiálů. Sedadlo řidiče je ergonomické a vzadu se pohodlně usadí dva dospělí nebo dvě dětské sedačky. Zavazadlový prostor má úctyhodný objem 695 litrů.

Stejně jako v Octavii mohou šetřiví řidiči vybírat ze čtyřválcových dieselů 1,6 a 1,9 TDI s výkonem 90-105 koní, které spalují méně než 5 litrů nafty na sto. Z benzinových motorů stojí za zmínku pouze 1.6 MPI (102 koní a 148 Nm).

Volvo V50

Předpokládaný rozpočet vám také umožní koupit nepříliš prostorné kompaktní kombi prémiového segmentu. Volvo V50, vyráběné v letech 2004 až 2012, využívá podlahovou plošinu a podvozek modelu Ford Focus II. Asketická karoserie má vynikající ochranu proti korozi, což se u starších vozů vyplatí. V kabině je dostatek místa pro vysoké osoby na samotných sedadlech. Vzadu mohou pohodlně sedět pouze teenageři. Objem zavazadlového prostoru je skromných 417 litrů. Seznam příplatkové výbavy zahrnuje navigaci, kožené čalounění, palubní počítač, řadu bezpečnostních systémů a vytříbený zvukový systém.

Pod kapotou nejúspornější verze V50 se nachází vznětový čtyřválec vyráběný koncernem PSA – 1,6 D (HDI) o výkonu 109 koní v kombinaci s pětistupňovou manuální převodovkou. V kombinaci s pětistupňovou manuální převodovkou není problém dosáhnout spotřeby paliva pod 5 litrů na sto. Zájemci o benzinový motor mohou zvolit motor 1.6 (100 koní), 1.8 (125 koní) nebo 2.0 (145 koní).

Renault Laguna III

Skutečně výhodnou nabídkou na sekundárním trhu je nejnovější generace Renaultu Laguna. Francouzský zástupce segmentu D se vyráběl v letech 2007-2015 jako liftback, kombi a kupé. Nízká cena je způsobena špatnou pověstí předchůdce, který byl známý mnoha vadami. Karoserie nemá problémy s korozí bez ohledu na rok výroby. Kabina poskytuje pohodlné podmínky pro cestování čtyř dospělých osob a 508 litrů zavazadel. Materiály použité v interiéru jsou slušné kvality. Působí dobrým dojmem a ani po letech nevrzají. Většina Lagun III je bohatě vybavena. Na palubě najdeme dvouzónovou klimatizaci, palubní počítač, audiosystém Bose, navigaci a tempomat.

Mechanici jednomyslně doporučují čtyřválcový diesel 2.0 dCi o výkonu 130-180 koní ve spolupráci se šestistupňovou manuální převodovkou. Dobré hodnocení mají také benzinové motory 1.6 (110 koní) a 2.0 (140 koní).

Renault Scenic III

Dalším poměrně úsporným a praktickým modelem v nabídce Renaultu byla třetí generace modelu Scenic vyráběná v letech 2009 až 2016. Nabídka opět zahrnovala krátkou a prodlouženou variantu Grand s dalšími dvěma sedadly zasunutými do podlahy zavazadlového prostoru. Model nemá problémy s degradací karoserie. Byl postaven na základě modelu Megane III, s nímž sdílí podlahovou krytinu a všechny mechanické komponenty.

Jak se na Scenic sluší, interiér zaujme svou funkčností, prostorností a množstvím odkládacích prostor. Řidič sedí vysoko, což ocení zejména starší lidé. Vzadu se snadno usadí tři cestující. Zavazadlový prostor má objem nejméně 437 litrů. Většina vozů je bohatě vybavena. Najdete zde automatickou klimatizaci, palubní počítač, panoramatické střešní okno, kvalitní audiosystém a kožené čalounění.

Podle mechaniků lze doporučit zejména vznětový motor 1.6 dCi s výkonem 130 koní, který spotřebuje méně než 4,5-5 litrů na sto. Přeplňovaný motor 1.2 TCe – 115 nebo 130 koní – má také poměrně dobré hodnocení.

Seat Altea

V letech 2004 až 2015 se vyráběl jeden z nejzajímavějších kompaktních dodávkových vozů posledních let – Seat Altea. Technologické dvojče páté generace Volkswagenu Golf s ním sdílí všechny hlavní komponenty a řešení, což zaručuje příkladnou dostupnost náhradních dílů a servisu. Interiér je vyroben z odolných materiálů, které ani po letech nevydávají nežádoucí zvuky. Některé jsou vybaveny automatickou klimatizací, archaickou navigací, koženým čalouněním, střešním oknem, palubním počítačem a problematickým automatem DSG.

Vznětový motor 1.9 TDI s výkonem 105 koní nadále překvapuje svou odolností a nízkou spotřebou nafty. Benzínové TSI jsou považovány za problematické, zejména v prvních letech výroby. Přesto bychom mohli uvažovat o 1.6 MPI s výkonem 102 koní.

Škoda Fabia II

Při hledání funkčního vozu za 100 tisíc Kč nesmíme zapomenout na nudné, ale praktické kombi segmentu B – Škodu Fabia druhé generace. Další český prodejní hit se vyráběl v letech 2006 až 2014, rovněž ve verzi kombi. Tělo je dobře chráněno proti korozi. Interiér se také osvědčil jako odolný. Použité materiály jsou samozřejmě levné, většinou tvrdé a nepříliš příjemné na dotek. Pozice za volantem je optimální nejen pro vysoké řidiče. Na pohovce však najdou pohodlná místa jen lidé malého vzrůstu. Kombi Fabia II zaujme zavazadlovým prostorem o objemu 480 litrů.

Existuje dobrý důvod, proč je Fabia II již léta oblíbeným modelem obchodních zástupců. Dynamické a úsporné diesely nezpůsobují mnoho problémů. Ceník otevírá tříválcový motor 1.4 TDI s výkonem 70-80 koní. Mnohem vyšší výkony zaručují motory 1.9 a 1.6 TDI – 105, resp. 75-105 koní. Z benzinových motorů doporučujeme 1.4 (86 koní) a 1.6 MPI (105 koní).

Zdroj: moto.pl