Řidičům došla trpělivost. Cyklisti by měli platit povinné ručení
Přichází jaro a mnoho z nás po dlouhém zimním spánku sedá na kola a vyráží za dobrodružstvím. A jak jistě víte, řidiči cyklisty přímo nesnášejí. Měli by platit povinné ručení?
Pokud srazí cyklistu řidič automobilu, platí se jeho odškodnění z povinného ručení auta. Co se ale bude dít, když nehodu zaviní cyklista? Podle zákona 168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla povinné ručení mít nemusí. Povinné pojištění se totiž nevztahuje na „… vozík pro invalidy, potahové vozidlo a nemotorové vozidlo tažené nebo tlačené pěší osobou, jízdní kolo a koloběžka, pokud nejsou schváleny jako druh vozidla motocykl“.
Za škody jimi způsobené jsou tedy zodpovědní ti, kteří na vozidle jedou a na povinné ručení nemohou spoléhat. Do této skupiny patří též běžná elektrokola a elektrokoloběžky, pokud jejich rychlost s elektromotorem nepřevýší 25 km/h a jejich jmenovitý výkon elektromotoru 250 W.
Pojišťovny mají řešení
Co tedy s tím? Pojišťovny nabízejí odpověď v rámci tzv. pojištění občanské odpovědnosti. Ano, je to ona známá pojistka „na blbost“, která pomůže, když mimo práci pojištěná osoba něco poškodí nebo někoho zraní. V nabídce ji má většina pojišťoven, některé samostatně, jiné v rámci pojištění domova. Její nedílnou součástí je v naprosté většině také pojištění při amatérském sportu, ať už jsou to šachy nebo právě cyklistika.
Problémem u těchto smluv ale může být maximální částka k vyplacení, tedy limit pojistného plnění. U starších smluv bývá nezřídka třeba jen 500 tis. Kč, což je prostě málo. Odškodnění za zničené zdraví nebo, nedej bože, smrt, může být v řádech milionů. Zvlášť, pokud má poškozený celý život před sebou. A teď si představte cyklostezku plnou malých dětí.
Právě pro takovéto pojišťovny přichází s novinkou. V rámci pojištění majetku nabízí Odpovědnost pro běžný život s limity plnění 3, 10 nebo dokonce 25 milionů korun. A speciálně v případě škody v souvislosti s účastí v provozu na pozemních komunikacích jako cyklista, chodec nebo jezdec na koloběžce navýší limit pojistného plnění tohoto polštáře na dvojnásobek!
Má si cyklista platit pojištění?
Rozhodně ano. Každý alespoň jednou zažil situaci, kdy mu cyklista vjel do cesty, nedal přednost, narazil do svodidel či auta nebo spadl pod auto. A to nemluvíme o elektrických koloběžkách, které se u nás čím dál tím více rozšiřují.
Zdroj: opojisteni.cz, epojisteni.cz