Řidiči neví, o co jde. Na silnicích v Česku jich přitom stojí desítky a denně kolem nich jezdí

Přidat na Seznam.cz

Na českých silnicích se objevují konstrukce, které zodpovídají za bezpečnost na silnicích a také za spousty zvířecích životů, které právě díky nim nepřijdou k úhoně. Přesto však většina řidičů nemá ani tušení, co jsou tyto konstrukce zač. I přes to, že na silnicích stojí již několik let, jsou stále vnímány jako cizí prvek v infrastruktuře.

České dálnice a silnice místy „zdobí“ zvláštní konstrukcí, které mnozí řidiči míjí bez povšimnutí a často si je pletou s mostem či tunelem. Tyto stavby, i když se staly součástí krajiny, zůstávají pro většinu řidičů záhadou. Jejich historie sahá až dalekých 25 let zpátky, kdy se začalo více dbát na ochranu přírody v rámci rozvoje dopravní infrastruktury.

auta na silnici
Mostní konstrukce kterou dokáže pojmenovat jen málokdo zdroj Shutterstock

Překvapí vás stářím

První z těchto konstrukcí, jejíž oficiální název je „ekodukt“, byla postavena blízko Olomouce v roce 1999. Dnes jich u nás existuje přesně 13 a jsou rozmístěny především na frekventovaných silnicích a dálnicích, jež protínají krajinu. Ekodukty se ukazují jako velmi dobrý nástroj pro snížení počtu nehod se zvěří a pro udržení koridorů divoké zvěře.

Význam pro přírodu

Nejenže ekodukty umožňují zvířatům bezpečně přecházet nad rušnou silnicí, ale také hrají klíčovou roli v ochraně ohrožených druhů, které by jinak mohly zmizet v důsledku rozvoje infrastruktury.

Díky ekoduktům mají zvířata šanci na volný průchod mezi biotopy, aniž by ohrozily sebe či řidiče aut.

Letos se podle Ivo Dostála z Centra dopravního výzkumu dokonce podařilo zachytit na fotopast v rámci projektu TRIPASS vlka: „Zachycen byl na jednom z nejmladších tuzemských ekoduktů, který byl loni postaven u Bílého Kostela nad Nisou na silnici I/13. Zajímavé je, že byl vybudován nad již existující silnicí v úseku s častými srážkami živočichů s projíždějícími vozidly.“

Ekodukty jsou součástí budoucnosti dopravy

S rostoucím důrazem na udržitelnost a ekologii se ekodukty stávají stále více žádanými prvky v plánování nových dopravních spojnic. „Z monitoringu víme, že ekodukty pravidelně využívají místní druhy živočichů jako je srnec, liška, kuna, nebo jezevec, kteří mají průchod přes dálnici ve svém domovském teritoriu. Velcí savci, a tedy i šelmy, je používají zejména při své migraci na delší vzdálenost, při které hledají svého partnera nebo nové místo k usazení,“ říká Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. 

V rámci Evropské unie se čím dál více mluví o ochraně životního prostředí, což přirozeně otevírá dveře ekologickým prvkům, jako jsou právě tyto úžasné konstrukce. V blízké budoucnosti se očekává, že ekodukty se stanou běžně řazenými prvky dopravních projektů.

auta na silnici
Ekodukt v Česku slaví 25 let zdroj Shutterstock

Ne všechny tunely nad silnicí jsou ekodukty

U nás v Česku máme 37 speciálních konstrukcí, které umožňují bezpečný přechod zvířatům, z nichž 36 se klene nad silnicemi a jeden nad železnicí. Pokud byste se chtěli dostat až na dřeň, musíme od čísla 36 odečíst 14 víceúčelových nadchodů, již zmíněných 13 ekoduktů a zbytek tvoří upravené nadjezdy, které původně sloužily k jiným účelům.

Takže příště, až budete projíždět tmou, vzpomeňte si, že na to, abyste si mohli říct, že jedete ekoduktem, musíte jet tunelem, který je pokrytý zeminou, travnatou či zalesněnou plochou a umožňuje bezpečnou migraci všem zvířecím druhům.

V souladu s přírodou

Ekodukty, i když pro mnohé stále zahalené tajemstvím, mají hlavní roli v ochraně přírody a bezpečnosti na silnicích. Je načase, aby se tyto „zelené mosty“ dostaly do povědomí každého řidiče! Na silnicích totiž představují nejen symbol ekologického pokroku, ale i příležitost k lepšímu soužití s přírodou.

Zdroj: www.autosalon.tv, www.selmy.cz, www.ekolist.cz