Česko zvyšuje rychlostní limit na dálnicích. Bude to nejvyšší rychlostní limit hned za Německem

Přidat na Seznam.cz

Česká republika zvyšuje rychlostní limit na dálnici, a to v době, kdy roste tlak (zejména ze strany ekoaktivistů) na zavedení nejrůznějších rychlostních omezení. V tomto ohledu se Češi stanou lídrem ve středoevropském regionu – hned za Německem, které dosud nemá žádné obecné omezení rychlosti na dálničních úsecích.

Zatímco v Polsku je maximální rychlost na dálnicích omezena na 140 km/h, motoristé na Slovensku, v Rakousku, Maďarsku a České republice se dlouho museli spokojit s maximální rychlostí 130 km/h. No a zatímco Rakušané se dostávají pod stále větší tlak vybraných skupin odborníků i obyvatelstva, aby rychlostní limity zpřísnili, Česká republika jde opačnou cestou.

Rozhodla se zvýšit rychlost na dálnicích a první takové úseky s omezením na 150 km/h by se měly objevit během příštích dvou let. Česká republika tak zvolila strategii, která bude zohledňovat daný úsek – rychlostí 150 km/h se bude moci jezdit pouze na úsecích, které jsou dostatečně rovné a přehledné na to, aby v nich vyšší rychlost neohrožovala bezpečnost silničního provozu.

Změně dali nedávno zelenou čeští poslanci. Pokud ji schválí i Senát a prezident, nic nebrání tomu, aby byla uvedena do praxe. Mělo by se tak stát 1. ledna 2024.

Pokud jde o konkrétní úseky, důležitou podmínkou pro vyšší rychlost je, aby daná část dálnice umožňovala snížení rychlosti pomocí tzv. proměnných rychlostních značek. Tato digitální technologie umožňuje preventivní snížení rychlosti, pokud to vyžaduje bezpečnost – například kvůli špatnému počasí.

Zdroj: redakce, Denník N