Renault a Volvo vytvoří revoluční novou generaci elektrických dodávek Flexis

Přidat na Seznam.cz

Společnosti Renault a Volvo spolu s francouzskou přepravní a logistickou společností CMA CGM spolupracují na vytvoření nové generace plně elektrických dodávek. Tato koalice vytvořila novou nezávislou společnost s názvem Flexis, do níž všechny tři společnosti, které za ní stojí, přispívají odbornými znalostmi ze svých specializovaných oborů, informuje portál AutoExpress.

Univerzální platforma pro různé typy karoserií a baterií

Společnost Flexis bude vyrábět rodinu užitkových vozidel, která budou všechna založena na zcela nové platformě určené pro elektromobily, jež se vyznačuje 800voltovou elektrickou architekturou. Společnost uvádí, že tato platforma bude vysoce univerzální, aby se na ni mohly montovat různé typy karoserií a dva typy baterií.

Výroba začne v roce 2026

Na prvním oficiálním snímku modelové řady dodávek Flexis je trojice modelů, včetně tradiční panelové dodávky, dodávky Luton – skříňové dodávky a dodávky Step-in. První z nich se začne vyrábět v roce 2026 a všechny tři se budou vyrábět v závodě Renault v Sandouville.

Podle generálního ředitele skupiny Renault Luca de Meo je panelová dodávka Flexis z hlediska vnějších rozměrů kompaktnější než stávající Renault Trafic střední třídy, ale uvnitř je prostornější a může se pochlubit větší kapacitou nákladového prostoru. K tomu přispívá zcela rovná podlaha, kterou umožňuje platforma pro elektromobily.

Dodávky se budou moci připojit ke cloudu Google

Dodávky Flexis budou rovněž využívat platformu SDV (Software Defined Vehicle) založenou na operačním systému Android společnosti Google. To také umožní, aby dodávky byly připojeny ke cloudu Google a aby zákazníci, kteří si jich koupí větší množství, mohli do vozidel integrovat svůj vlastní software.

Flexis doufá, že využije růstu evropského trhu elektrifikovaných dodávek, který by měl do roku 2030 každoročně růst o 40 %.

Zdroj: AutoExpress