Rekordní cena v aukci za poslední Bugatti Chiron. Průměrný Čech by na něj vydělával 500 let

Přidat na Seznam.cz

Jedinečný exemplář Bugatti, který ani nebyl plánován jako takový, překonal aukční rekord pro nové vozy. Úspěšný dražitel zaplatil přes 232 000 000 korun za Bugatti Chiron Profilée, poslední Chiron s motorem W16, který byl kdy vyroben.

Aukční síň RM Sotheby’s Paris očekávala zhruba poloviční cenu, ale jak oznámila, nabídky se na místě, přes internet i telefonicky neustále předháněly, jak uvádí web Robb Report.

Profilée byl zamýšlen jako doplňkový model mezi Pur Sportem a Super Sportem s maximálním výkonem a zároveň vyšším komfortem a měl být vyráběn v malých sériích. Tato série však nevznikla, protože než byl model Profilée plně vyvinut, byl Chiron vyprodán – od počátku bylo plánováno pouze 500 kusů.


Zůstalo tedy u předprodukčního modelu, který byl nyní vydražen. Jednou ze zvláštností interiéru je rozsáhlé čalounění kůží na přístrojové desce, středové konzole, výplních dveří a zadní stěně. K tomu bylo utkáno 2 665 metrů kožených nití. Na displeji řidiče dominuje analogový rychloměr a na volantu jsou stejně jako u Chironu Pur Sport dvě červená tlačítka: pravé pro startování motoru, levé pro jízdní režimy.

Osmilitrový motor W16 zde dosahuje výkonu 1500 k, maximální otáčky byly zvýšeny o 200 na 6900 min-1. Sedmistupňová dvouspojková převodovka byla přepracována a dostala kratší převodový poměr. Díky tomu je Profilée nejrychlejším z Chironů: na 100 km/h zrychlí za 2,3 s, na 200 km/h za 5,5 s a na 300 km/h za 12,4 s. Maximální rychlost je elektronicky omezena na 380 km/h.

Na tachometru je 396 testovacích kilometrů. Vůz bude nyní převezen do Bugatti v Molsheimu a odtud doručen kupujícímu.

Zdroj: redakce, robbreport.com