Pozor na tyto doplňky stravy, které užívá 80 % Čechů. Lékárnice varuje a radí, jak je užívat
Doplňky stravy bereme dnes jako samozřejmost, díky které zkvalitňujeme svůj jídelníček a dáváme tělu i vzácné látky, které nemáme šanci plně pokrýt jídlem. Ne vždy ale děláme dobře. Konkrétně upozorňuje na tři nebezpečné doplňky.
Ariana Medizade je lékárnice a specialistka na výživové suplementy, tedy doplňky stravy. Pravidelně na svém Instagramu uveřejňuje edukační příspěvky, které nám připomínají, jak důležitá je zdravá strava nebo že výživovými preparáty z lékáren máme zacházet spíše opatrně.
Ne všechny jsou totiž zdraví prospěšné, důležité je také kontrolovat jejich kvalitu a zdroj. Dokonce některé označuje za tak nebezpečné, že by měly být označeny varovným štítkem.
Opatrnost je na místě
Upozorňuje, že některé výživové doplňky běžně nepoužíváme správným způsobem (dle doporučení konkrétních výrobců), což může vést dokonce až k poškození zdraví. Potravinový výživový doplněk není bonbon nebo vitamín, který si ledabyle vezmeme, když chceme: Často je to dokonce naopak.
Varuje zejména před třemi doplňky, které při nesprávném používání nebo při špatných kombinacích mohou poškozovat zdraví.
„Přestaňte dělat tyto nebezpečné chyby…“,
vyzývá ve svém virálním Instagramovém videu, které má více než 138 000 zhlédnutí.
Tři nebezpečí, kterým se i ona sama vyhýbá
Když se sama lékárnice vyhýbá některým potravinovým doplňkům, je to určitě na pováženou. Navíc jde do běžné doplňky stravy, které si často nejen naordinujeme sami, ale dostaneme je i od lékaře bez výraznějšího varování před negativními účinky. O které doplňky jde?
Vitamín D3: Nikdy ne samotný!
Vitamín D3 se stal populární během covidu, zvyšuje mimo jiné imunitu, ale také má na starost zdraví vlasů, nehtů, kostí. Při jeho nedostatku jsme unavení a vzniká i vyšší riziko autoimunitních nemocí. Ariana Medizade zdůrazňuje, že je důležité brát tento vitamín společně s vitamínem K2, což umožňuje jeho správné vstřebávání.
Pokud budete brát pouze D3, může to vést k ukládání vápníku v oblastech, jako jsou tepny, což časem vede k možné kalcifikaci a vážným zdravotním problémům. Káčko je navíc celkem těžké pokrýt stravou a pomáhá i se správnou srážlivostí krve nebo se správnou svalovou činností. Je tedy dobré brát D3 společně s K2.
Zrádná třezalka, která ovlivňuje i plodnost
Třezalka tečkovaná, tolik doporučovaná přírodní bylinka na deprese, se často používá i pro zmírnění příznaků menopauzy nebo úzkosti. Je poměrně známé, že se nemá brát s perorální antikoncepcí a léky proti depresi. Může totiž způsobit krvácení mimo cyklus a některým lékům ovlivňuje rychlost vstřebávání, což může negativně ovlivnit účinky těchto léků.
Zinku musíme dát čas, jinak si škodíme
Oblíbený je také zinek, a to zejména v boji proti akutnímu nachlazení nebo oparům. Medizade ale svým sledujícím radí, aby neužívali zinek společně s hořčíkem ve stejnou dobu. Oba pak soupeří, v podstatě zbytečně, o své místo, protože se vstřebávají ve stejný čas, ale neúspěšně. Navzájem se ruší, takže jak sama říká, plýtváme penězi.
Dále upozorňuje na společné užívání zinku, mědi, vápníku a železa, protože jejich vzájemné ovlivňování se negativně ovlivňuje schopnost vstřebávání. Zinek ve vysokých dávkách, dlouhodobě, může zastavit vstřebávání mědi a vést k nedostatku, což u některých lidí může způsobit oslabení kostí.
Je tedy pravda, že tyto tři potravinové doplňky by opravdu měly mít na svých obalech, kdy už ne varování, tak alespoň velmi dobrý návod k používání, abychom si nejen netýrali peněženku, ale i vlastní zdraví. A tyto informace se hodí především nyní, na začátku období, které je plné nachlazení a viróz.
Zdroj: instagram.com, getsurrey.co.uk, nzip.cz