Polsko chce zabránit zákazu benzínových a naftových aut do roku 2035

Přidat na Seznam.cz

Bude nakonec všechno jinak? Zákaz benzinových a naftových aut od roku 2035 je prý neplatný. Alespoň to tvrdí Poláci. Důvodem je prý způsob, jakým o něm rozhodl Brusel. Polsko se brání a chce dokázat, že konec spalovacích motorů se nestane skutečností. Naši severní sousedé se tedy zjevně nehodlají spokojit s dosud oznámenými výjimkami.

Zdálo se, že zákaz benzinových a naftových automobilů nově vyrobených a registrovaných po roce 2035 je na dohled. Nejprve však kartami zamíchala změna kolem výjimky pro syntetická paliva a nyní Poláci usilují o další zvrat.

Nejnověji se Polsko rozhodlo odvolat k Soudnímu dvoru Evropské unie. Tamní vláda je přesvědčena, že rozhodnutí o zákazu spaloven bylo přijato chybně. Bylo o něm rozhodnuto takzvanou kvalifikovanou většinou. V takovém případě musí pro návrh hlasovat alespoň 15 z 27 členských států, nebo alespoň tolik států, které představují 65 % obyvatel EU, tedy více než dvě třetiny jejích občanů.

Naši severní sousedé se chtějí postavit proti řadě nařízení, která jsou součástí balíčku Fit for 55 a mají zajistit, aby se EU podařilo do roku 2030 snížit emise o 55 % (ve srovnání s výchozím rokem 1990).

Poláci tvrdí, že v tomto případě mělo být vyžadováno jednomyslné rozhodnutí všech států. V takové případě by zákaz spalování do roku 2035 v současné podobě neměl prakticky žádnou šanci projít.

Zdroj: redakce, Dennik