Otevírá se Tesla Gigafactory v Německu. Převálcuje společnost Volkswagen?

Přidat na Seznam.cz

Podle webu Tesla.com je Gigafactory Berlín-Brandenburg prvním výrobním místem společnosti Tesla v Evropě a dosud nejvyspělejším závodem s nejvyšší mírou udržitelnosti a efektivity. Byla slavnostně otevřena v březnu.

Zakladatel společnosti Tesla Elon Musk tento velkolepý plán zahájil za účasti německého kancléře Olafa Scholze, německého ministra hospodářství Roberta Habecka a braniborského premiéra Dietmara Woidkeho. Společnost Tesla započala stavební práce na výrobní hale pro automobily a baterie v květnu roku 2020 na základě předběžných povolení, i když získání konečného povolení nebylo německými úředníky zaručeno. Gigafactory měla být v provozu původně již minulý rok, ale došlo ke zdržení poté, co společnost Tesla přidala ke svým stavebním plánům ještě zařízení na výrobu baterií.

Jak uvádí web InterestingEngineering, nyní, když je závod konečně otevřen, společnost Tesla doufá, že během prvního půl roku vyrobí zhruba 30 000 vozů a v budoucnosti až téměř 500 000 vozů ročně. Gigafactory si také klade za cíl generovat 50 gigawatthodin (GWh) bateriové energie, čímž předčí všechny ostatní závody v Německu.

Berlínská Gigafactory se tím zároveň stává velkým konkurentem společnosti Volkswagen, která má dosud největší podíl na trhu s elektrickými vozidly v Evropě. Pokrývá 25 procent trhu ve srovnání s 13 procenty společnosti Tesla. Společnost Volkswagen letos přijala 95 000 objednávek elektrických vozidel, v roce 2026 plánuje nový závod na elektromobily v hodnotě 2 miliard eur (v přepočtu téměř 50 miliard korun), a v roce 2023 šest závodů na výrobu baterií pro celou Evropu.

Investiční bankovní společnost JPMorgan předpovídá, že Gigafactory společnosti Tesla by v roce 2022 vyráběla kolem 54 000 vozů, v roce 2023 vzroste na 280 000 a nakonec na 500 000 do konce roku 2025. Když Gigafactory zahájí plnou výrobu, začne tím závod o ovládnutí trhu s elektrickými vozy, protože konkurence se přesune do Evropy. Společnost Tesla přidala Německo ke svým čtyřem plně funkčním závodům, třem v USA a jednomu v Číně.

Berlínská Gigafactory se stává největší průmyslovou zónou od znovusjednocení východního a západního Německa. 

Zdroj: Interestingengineering.com, tesla.com