Okamžitě vypněte svůj telefon, doporučuje NSA. Možná také ten váš je ohrožen
Všechny chytré telefony, notebooky, počítače, tablety nebo moderní chytré televize mají operační systém – software.
Android je operační systém pro mobilní telefony a tablety. Americká technologická společnost Android Inc. vyvinula projekt Android roku 2003. Cílem byl operační systém pro digitální fotoaparáty. V roce 2004 ale nastala změna. Projekt se změnil na operační systém pro chytré telefony. V roce 2005 firmu koupila společnost Google, která s projektem pokračovala na jádře Linuxu. Android se stal v roce 2012 systémem mobilních zařízení tak oblíbeným, že překonal i operační systém od Applu.
Apple používá operační systém iOS. Tento operační systém je uzavřený. Apple má tak kontrolu, jak OS v jednotlivých produktech funguje a vydává každý rok pravidelně novou verzi operačního systému.
Původně byl OS iPhone vyvinut na základě macOS v roce 2007. Po Androidu je iOS druhý nejrozšířenější operační systém. Ale lze jej nainstalovat jen pro výrobky Apple, na rozdíl od Androidu.
Jak prodloužit životnost baterky telefonu
Ať už používáte telefon jakékoliv značky, snažte se udržet baterii telefonu co nejdéle funkční.
- Push upozornění mohou baterii vybíjet extrémně. Proto je vypněte, pokud nejsou nezbytná.
- Nastavte si úsporný režim.
- Šetřit baterii můžete například tím, že nastavíte jas displeje na automatickou regulaci.
- Telefon nenechávejte úplně vybít.
- Jestli zrovna nepoužíváte GPS či například Bluetooth, vypněte je.
Věděli jste, že velký žrout baterie je internet?
Mobilní data vybíjí baterii více než wi-fi. Proto se snažte například nestahovat velké soubory přes mobilní připojení. Kdykoliv je to možné, připojte se k wi-fi. Snížíte tím vybíjení baterie.
Můžete si nastavit i měsíční datový limit v telefonu. Díky tomuto kroku budete informováni, kdy je třeba datové připojení vypnout, aby se šetřila energie. V nastavení telefonu také můžete snížit nebo deaktivovat využití dat na pozadí. I ty spotřebovávají zbytečnou energii.
Jak udržet svůj telefon co nejdéle nepoškozený
- Pouzdra – mají různé typy provedení. Mohou být opatřena úchyty. Do pouzdra můžeme telefon uzavřít, čímž je chráněn ze všech stran. Některá pouzdra fungují i jako stojan.
- Obaly – jedná se o kapsičky nebo takzvané „punčošky“, do kterých se mobil zasune. Na trhu je mnoho designových provedení. Nevýhodou je ale manipulace a práce s nimi. Telefon musíme z krytu vyjmout. Poté ale hrozí vypadnutí telefonu, kdy ho poté již nic nechrání. S kryty a pouzdry lze s telefonem naopak pracovat ihned.
- Kryty – můžeme vybírat nejen z různých materiálů jako jsou plasty, silikon či kůže, ale i z různých barevných provedení. Pouzdra chrání boční stěny a zadní část telefonu. Výhodou silikonových pouzder je jejich ohebnost a flexibilita. Plastové kryty mohou prasknout.
Jak chránit svá data? Restartujte svůj telefon
Stejně jako počítače, tak i chytré telefony mohou napadnout nebezpečné viry. A to telefony se všemi druhy operačních systémů. Kromě doporučení, že bychom měli používat složitá hesla a dvoufázová ověření, existuje i jednoduchý způsob, jak chránit svá data. A doporučují ho dokonce takové bezpečnostní agentury, jako jsou NSA a FBI.
Telefon jednoduše restartujte. A to nejlépe jednou týdně. Zbavíte se tím mnoha druhů malwaru ve vašem telefonu a vymažete mezipaměť u aplikací. Právě v této paměti se totiž škodlivý kód skrývá. Nejčastěji je to spyware, který sleduje vaši aktivitu.
Proto dbejte na to, abyste se tomuto problému vyhnuli. Riziko, že se vaše data stanou cílem cyber zločinců je totiž tak vysoké, že se vyplatí si z tohoto jednoduchého kroku udělat návyk.
Zdroj: tbsnews.net, forbes.com, firstreport.news, wikihow.com