Nový trik s drátem. Zloději ukradnou auto během chvilky

Přidat na Seznam.cz

Krádeže aut jsou stále ožehavé téma. Jejich stále vysoký počet podněcuje výrobce automobilů k tomu, aby doháněli digitální závod ve zbrojení s technicky zdatnými zloději, jak uvádí web Car Expert.

Pomocí nejrůznějších triků, jako jsou přenosná zařízení, která mají přístup k palubnímu počítači automobilu, nebo nástroje, které zvětšují signály z klíčenky, mohou zloději proklouznout digitální ochranou a odvézt auta během několika minut.

Zloději se stávají stále sofistikovanějšími. Vozidla mají stále modernější prvky a zloději hledají nové způsoby jak tyto technologie zmanipulovat ve svůj prospěch.


Nové metody krádeží

Přeprogramování diagnostického portu – Technologické triky jsou jedním z několika, které používají zloději, kteří vyměnili páčidlo za přenosná zařízení, jež se dokážou dostat do vozu přes jeho palubní diagnostický port a přeprogramovat jej tak, aby rozpoznal nový klíč.

Speciální dráty – Další metodou je útok pomocí drátu, kdy se zloději přiblíží k něčím dveřím s drátem navrženým tak, aby snímal signál z klíčenky, zesílil ho a oklamal vůz, aby se domníval, že majitelův klíč je uvnitř vozidla, a mohl tak nastartovat.

Odborník na kybernetickou bezpečnost Cladiu Popa řekl, že automobilky potřebují mít lepší ochranu proti těmto krádežím. Popa uvedl, že společnosti musí přidat opatření k jejich překonání a také updaty, které dokáží svižně čelit budoucím útokům, podobně jako se do počítačových operačních systémů neustále stahují aktualizace, jak uvádí web CTV News.

„Jedním z klíčových problémů současnosti je, že výrobci nedrží krok s bezpečnostními zranitelnostmi. To je jasné,“ řekl Popa.

Některá opatření, která se osvědčila v počítačové sféře, jsou podle něj hesla a dvojí ověřování, a automobilky by měly uvažovat tímto způsobem. „Jsou to počítače na kolech,“ řekl.

Zdroj: carexpert.com.au, toronto.ctvnews.ca