Nová dopravní značka bude trestat neekologickou jízdu. Přijde i do Česka?

Přidat na Seznam.cz

Orientovat se v pravidlech silničního provozu je někdy obtížné. Nová dopravní značka ve Francii ukazuje, jakým směrem se ubírá řada zemí. Ať už s tím člověk souhlasí, nebo ne, ekologie je při určování pravidel silničního provozu stále důležitější. Pokud jedete ve Francii, měli byste si dát pozor na značku s bílým kosočtvercem nebo diamantem na modrém pozadí. V této evropské zemi, kde tráví dovolenou i mnoho Čechů, nedávno vstoupilo v platnost nové dopravní pravidlo, které je doprovázeno příslušnými dopravními značkami.

Řidičům, kteří toto nařízení nedodržují, hrozí pokuta ve výši 135 eur, v přepočtu cca 3 200 Kč. Nová dopravní značka označuje zvláštní jízdní pruh, který je k dispozici pouze vybraným vozidlům a připomíná pruhy pro autobusy. Již nyní je najdete ve městech, jako je Lyon, Grenoble nebo Štrasburk.

Na rychlostních silnicích je často hlavním novým pruhem levý jízdní pruh, který někdy platí jen v určitou dobu. Časové omezení je pak signalizováno buď rozsvícením dopravní značky, nebo dodatkovou tabulkou s časovým oknem.

Ptáte se, pro koho je tedy tento pruh určen? Jízdní pruh je vyhrazen speciálně pro určité automobily, autobusy a elektromobily. Patří mezi ně vozidla s nejméně dvěma cestujícími (včetně motocyklů s cestujícím), vozidla s nálepkou s nulovými emisemi (např. elektromobily), taxíky (i bez cestujících), autobusy nebo veřejná doprava.

Cílem nového opatření je povzbudit více lidí ke společné jízdě namísto individuální jízdy jedné osoby v prázdném autě. Spolu s tím vede nový jízdní pruh také k preferenci veřejné dopravy. V konečném důsledku chtějí Francouzi snížit dopad automobilů na životní prostředí, čehož má být dosaženo snížením počtu vozidel na silnicích.

Přestupky monitorují a odhalují buď policejní hlídky, nebo speciální radarové zařízení pod hrozbou pokuty. První kamery již byly instalovány v Lyonu a Grenoblu a jsou schopny zjistit počet osob ve vozidle.

Zdroj: redakce, inRLP