Nejúspěšnější Favorit slaví. Silver Line má 30 let. Patřili jste k vyvolených, kteří jej měli?

Přidat na Seznam.cz

Akční verze Favoritů patřily od samého počátku k nejžádanějším vozům na československém trhu. Po letech hladu po individualitě přinesly první náznaky odlišení a pocit jedinečnosti, který zákazníci značky Škoda do té doby nepoznali. Nejúspěšnější z nich byl akční model Silver Line. Safírově stříbrný luxusní Favorit slaví 30 let. Patřili jste mezi pár vyvolených a parkoval vám v garáži?

Když se Favorit na podzim roku 1987 objevil poprvé, vzbudil značný rozruch. Každý ho chtěl, protože do zatuchlé nabídky mladoboleslavské Škodovky konečně přinesl závan stylu, moderního přístupu a aktuálních trendů. Byl to zkrátka moderní vůz s objektivně dobrým a progresivním designem. 

Problém byl v tom, že se jeho další vývoj téměř zastavil, což se samozřejmě novému spolumajiteli škodovky nelíbilo. Koncern VW se rozhodl Favorit zachovat při životě, ale jeho podmínkou byla okamžitá modernizace a výrazné zatraktivnění. Jednou z nových taktik bylo i zahájení prodeje tzv. akčních verzí této modelové řady.

Půl království za samolepky a spoiler

Téměř každý akční Favorit/Forman byl doslova klenotem v chudé nabídce automobilky. A i když se dnes nad úrovní výbavy jednotlivých verzí můžeme jen usmívat, v kontextu doby představovaly skutečný luxus. Nejúspěšnější z nich byl nakonec Favorit/Forman Silver Line.

Jeho první kusy se na trhu objevily v roce 1993. Prodalo se ho více než 20 000 kusů v obou karosářských verzích (Favorit i Forman) a už na dálku zaujal stříbrným metalickým lakem Zafir, bočními prahy, zadními kouřovými světly (v té době rarita), koly z lehkých slitin Ronal Centra, tónovanými skly, spoilerem, mlhovkami, černým stropem, centrálním zamykáním a takovými detaily, jako jsou digitální hodiny. 

Svou výbavou tak patřil k tomu nejluxusnějšímu, co kdy automobilka v modelové řadě Favorit/Forman vyrobila. A co vy? Patřili jste mezi vybraných 20 000 zákazníků, kteří jej vlastnili? Případně nám napište, jakým dalším „akčním“ Favoritem jste jezdili.

Zdroj: redakce – autorský text, Wikipedia