Nejlepší auta pouze z Německa? Tomu už nevěří ani sami Němci

Přidat na Seznam.cz

Studená sprcha a krutá realita. Co se stalo s Němci? Nejlepší auta jen z Německa jako mýtus? Zdá se, že ani sami Němci už nevěří, že jejich země je konkurenceschopná a dokáže odolat rostoucímu tlaku z Asie v době, kdy probíhá přechod na elektrický pohon. Jedná se o nejdrastičtější změnu celého odvětví za poslední desetiletí. Navzdory miliardovým investicím si Volkswagen a další němečtí hráči nejsou jisti svým místem na trhu. Zdaleka ne.

Německé automobily byly dlouho výkladní skříní ekonomiky nejlidnatější země EU. Podle nedávného reprezentativního průzkumu, který zveřejnil německý svaz inženýrů VDI, mají sami Němci značné pochybnosti o konkurenceschopnosti své země.

Pohled respondentů na automobilový průmysl hovoří za vše. 55 % respondentů nevěří, že nejlepší automobily na světě budou za 10 nebo 15 let pocházet z Německa.

Joachim Damasky, hlavní poradce BMW, to tak černě nevidí: „Jsme stále na dobré cestě a lidé chtějí spolehlivou mobilitu. Je ale také jasné, že nemůžeme silnice zaplnit ještě větším počtem vozidel.“

Kde se bude vyrábět?

„Německá auta budou i nadále měřítkem,“ myslí si Damasky. Zda se však nové elektromobily budou i nadále vyrábět v Německu, je podle zástupce BMW otázkou: „Svou roli zde hrají problémy v energetice a nedostatek kvalifikovaných pracovníků,“ upozornil.

Damasky také apeluje na politiky, protože německý automobilový průmysl podle něj potřebuje větší míru jistoty, pokud jde o plánování projektů do budoucna. Otázkou je, zda politické elity skutečně dokáží přijít s nějakým kouzelným receptem, který podpoří německé automobilky v boji s čínskou a další asijskou konkurencí.

Mezitím už na dveře klepe americká Tesla. Ta má v Evropě expanzivní tendence a nepochybně si chce ukrojit z tržního koláče, opět zejména na úkor Volkswagenu.

Zdroj: VDI, redakce