Nechce se vám jezdit do servisu pokaždé, když se rozsvítí kontrolka motoru? Co lze připojit k zásuvce OBD?

Přidat na Seznam.cz

Palubní diagnostická zásuvka má více využití, než jen čtení chyb zaznamenaných řídící jednotkou. Na trhu je stále více přístrojů připojených k zásuvce OBD.

Všechny nové automobily uváděné na evropský trh musí být vybaveny diagnostickým systémem se zásuvkou odpovídající normě OBD (On-Board Diagnostics) II. Zásuvka s 16ti kolíky, obvykle skrytá pod palubní deskou nebo u středového tunelu je vstupní branou do elektroniky vozu. Palubní diagnostický systém v každém voze musí být nakonfigurován tak, aby bylo možné pomocí diagnostického zařízení, které odpovídá standardním protokolům, vyčíst základní parametry chodu motoru a informace o závadách.

Pokročilejší vybavení však umožňuje mnohem více. Můžete nejen zobrazovat parametry vozu, ale také měnit různá nastavení. Přístup k zásuvce OBD znamená převzetí kontroly nad vozidlem.

Diagnostické příslušenství

Nechce se vám jezdit do servisu pokaždé, když se rozsvítí kontrolka motoru? Tak si buď můžete koupit jednoduchý diagnostický skener připojený k OBD nebo můžete investovat do diagnostické krabičky, instalované do zásuvky OBD a vybavené bezdrátovým komunikačním modulem (wi-fi nebo Bluetooth), kterou lze použít ke komunikaci s notebookem, tabletem nebo chytrým telefonem. Potřebný je také software. Jednoduché programy pro čtení chyb jsou zdarma.

Zařízení pro vzdálenou lokalizaci

Tato zařízení jsou vybaveny moduly GPS a GSM. Lokalizační zařízení nepřetržitě určuje polohu, stahuje z počítače vozidla všechny údaje o jízdních parametrech (rychlost, otáčky motoru, množství paliva v nádrži atd.) a odesílá je prostřednictvím mobilní sítě příjemci. Programy dostupné na trhu umožňují například zasílat dotyčné osobě oznámení SMS, pokud se vůz pohybuje příliš rychle nebo pokud opustí určenou oblast. To může být užitečné, pokud vůz řídí zaměstnanec.

Moduly pro tuning nebo úpravu jednotky

V mnoha automobilech je možné nahrát nový řídicí software prostřednictvím diagnostické zásuvky, aniž by byl nutný fyzický přístup k čipu auta. Na trhu jsou k dispozici také programátory, s jejichž pomocí si řidiči mohou nahrát software přizpůsobený svým aktuálním potřebám, např. sportovní, ekonomický nebo standardní program.

Připojení ke kameře

Je to až k nevíře, ale na trhu jsou dokonce nabíječky telefonů napájené ze zásuvky OBD – pro ty, kterým v autě chybí zásuvky pro napájení různých přístrojů. Za zmínku stojí, že některé palubní kamery nabízejí možnost stahování dat prostřednictvím wi-fi nebo Bluetooth z řídicí jednotky vozidla. K čemu? Díky tomu lze parametry, jako je rychlost jízdy, zařazený rychlostní stupeň nebo otáčky motoru, zobrazit na videu pořízeném z interiéru vozu.

Pomoc při navigaci

Některé automobilové navigace mohou pomocí vhodných přídavných zařízení získat z řídicí jednotky automobilu mimo jiné údaje o rychlosti, spotřebě paliva nebo jiných jízdních a motorových parametrech. Zařízení se změní v pokročilý palubní počítač s možností čtení chyb.

[seznam-ads id="17779"] [seznam-ads id="17778"] [seznam-ads id="17778"] [seznam-ads id="17898"]