Maximální rychlost 30 km/h v obcích a městech. Naši sousedi prosazují nová pravidla. V Rakousku chtějí odbourat byrokracii

Přidat na Seznam.cz

V sousední zemi se chystá změna: maximální rychlost 30 km/h v obcích a městech bude mnohem jednodušší než dosud a bude záležet na rozhodnutí místních úřadů. Rakousko tak reaguje na výzvu samotných obcí ke zlepšení statistik nehodovosti. Partneři ve vládě musí na návrhu ještě najít politickou shodu. Opatření spočívající v plošném snížení rychlosti v obci na 30 kilometrů v hodině z dnešních 50 je však nyní považováno za politicky neudržitelné.

Rakouská ministryně dopravy Leonore Gewessler (Strana zelených) chce obcím usnadnit zavedení omezení rychlosti na 30 km/h v obcích a městech. Ve zvláště rizikových zónách – například v okolí škol nebo školek, by měla mít městská rada v budoucnu možnost stanovit rychlost sama. V ostatních oblastech by mělo být administrativně mnohem jednodušší rychlostní limit zvýšit. Legislativní návrh byl dokončen a v současné době jej projednávají vládní partneři.

Gewessler tak reaguje na požadavek iniciativy, kterou podporují mimo jiné i samotní zástupci rakouských místních samospráv. Statistiky ukazují, že v loňském roce byl v Rakousku při dopravní nehodě zraněn v průměru každých dvacet minut jeden člověk.

Dnešní zákony jsou byrokratické

„Současná pravidla silničního provozu brání obcím a městům, pokud chtějí zavést omezení rychlosti na 30 km/h z hlediska bezpečnosti provozu a kvality místního života,“ stěžují si zástupci rakouské iniciativy a vyzývají k reformě. Ministerstvo reagovalo rychle a připravilo návrh zákona, uvedl ministryně.

V současné době musí být takové snížení rychlosti v obci nejprve prokázáno jako „nezbytné“. Musí být přizván odborník a provedeno komplexní posouzení. „Je tu obrovská byrokracie, aby se takové opatření vůbec mohlo zahájit. A my to chceme usnadnit,“ říká ministr.

Rakousko tak následuje trend snižování maximální povolené rychlosti v obci na 30 kilometrů v hodině a řidičům budou stále častěji hrozit pokuty jen za překročení třicítky na místních komunikacích.

Zdroj: ORF, redakce