Lze motorové oleje vzájemně míchat? Názory jsou různé
Motorové oleje jsou důležitou součástí každého automobilu. Pomáhají udržovat motor v co nejlepším stavu. Před každou delší cestou se vyplatí zkontrolovat jeho hladinu, aby nás na cestě nepřekvapil jeho nedostatek. Co dělat v situaci, kdy hladina oleje v našem autě výrazně klesla? Navíc u sebe nemáme přesně stejnou kapalinu, jaká je v současnosti v našem vozidle. Můžete míchat motorové oleje? Zeptali jsme se odborníka.
„Abyste se takové situaci vyhnuli, je nejlepší mít s sebou 1l oleje, který je právě ve vašem autě. Pak se vyhneme dilematu, jaký motorový olej koupit, aby si pohonná jednotka zachovala své parametry a nepoškodila se. Je také dobré nespoléhat se zcela na údaje palubního počítače, který někdy neukazuje správně,“ říká automechanik a odborník na motory Michal Jurečka.
Vyšší spotřeba oleje nemusí vždy znamenat, že je motor ve špatném stavu. Je to zcela normální, pokud jsou tyto ztráty v rámci normy deklarované výrobcem. Je třeba si uvědomit, že žádný motor není zcela utěsněný. „To může být způsobeno konstrukčními vůlemi a nedostatky u těsnění, jejichž nepropustnost je podmíněna okolní teplotou. I u nového vozu dochází k úniku oleje do spalovacích komor a jeho odpařování,“ dodává Jurečka.
Mezi další faktory, které mohou zvyšovat spotřebu oleje, patří přítomnost turbodmychadla a intenzivní používání vozidla na krátké jízdy. Pokud má pohonná jednotka vysoký počet najetých kilometrů, není úbytek kapaliny nijak neobvyklý. Z tohoto důvodu je vhodné vědět, zda lze motorové oleje míchat, aby bylo možné reagovat na nouzové situace.
Lze míchat motorové oleje různých značek?
Na značce maziva ve skutečnosti nezáleží. Většina výrobců motorových olejů používá podobné technologie, takže základy jsou v podstatě stejné. Je však důležité zvolit přípravek stejné kvality a viskozity jako ten, který používáte v současné době.
Existují tři typy motorového oleje:
syntetické
polosyntetické
minerální
Lze míchat motorové oleje, které se liší typem?
Výše uvedené typy mají různé olejové základny a balíčky aditiv. Většina prací se v současné době provádí se syntetickými oleji, které se pravidelně modernizují, aby lépe odpovídaly doporučením výrobců motorů. To znamená delší životnost a lepší výkon motoru. Syntetické oleje jsou navíc tepelně stabilní, což znamená, že mohou pracovat při vyšších teplotách. Kromě toho mají vliv na snížení opotřebení jednotlivých částí motoru a třecího odporu a jsou také úsporné. Usnadňují startování při nízkých teplotách a lépe než minerální nebo polosyntetické oleje pečují o čistotu motoru, což vede k delším intervalům mezi výměnami oleje.
Odpověď na otázku, zda lze motorové oleje teoreticky míchat, je velmi jednoduchá. Ano, ale musíte mít na paměti, že musí být stejného typu. Minerální lze míchat s minerálními, polosyntetické s polosyntetickými a syntetické se syntetickými. „Pokud smícháte olej starší generace (minerální, polosyntetický) s olejem novější generace (syntetickým), snížíte tepelnou stabilitu mazací směsi, což urychlí usazování nečistot. Zvýšená spotřeba oleje může také vést k poškození motoru,“ dodává Jurečka.
Foto: Robert Laursoo / Unsplash
Někdy je povoleno míchat oleje s mírně odlišnými specifikacemi. V takovém případě může mít přidání malého množství oleje 5W-40 příznivý účinek. Díky tomu, že 5W může pracovat při nižších teplotách, bude po zahřátí oleje v oběhu viskozita obou kapalin stejná. To tedy nijak neovlivní životnost jednotky ani kvalitu kapaliny. Přesto byste se měli ujistit, že typ motorového oleje je stejný.
Způsoby snížení spotřeby oleje
Jakmile znáte odpověď na otázku, zda můžete míchat motorové oleje, stojí za to zjistit, jak snížit spotřebu oleje. Zvýšená spotřeba této kapaliny v krátkém časovém období může být známkou špatného stavu motoru. Není radno ji podceňovat. V takovém případě je třeba motor důkladně prohlédnout, sejmout kryt a zkontrolovat, zda nedochází k únikům. Důležitými součástmi jsou vypouštěcí zátka oleje a víko ventilů. Rychlejší odtok oleje může také znamenat opotřebení těsnění turbodmychadla. Výběr kapaliny s nízkou mírou odpařování, která je charakteristická pro plně syntetické motorové oleje, může pomoci snížit opotřebení.
„Kromě toho je třeba pamatovat na to, abyste před blížící se zimou zajistili správnou hladinu a kvalitu oleje. Syntetické oleje nejlépe odolávají velkým změnám teplot a vysoké vlhkosti. Vyrábějí se také v nižších viskozitách. Taková specifikace oleje umožňuje vyhnout se problémům se startováním vozidla i za silných mrazů,“ říká automechanik a odborník na motory Michal Jurečka.