Létající auto Alef Model A se dočká výroby. Za jeho cenu lze však pořídit i supersport

Přidat na Seznam.cz

Nic nenasvědčuje tomu, že by se měly plnit sny mnoha autorů sci-fi o běžně dostupných létajících autech. To však neznamená, že se takové projekty obecně nerozvíjejí. Jedním z nich je Alef Model A, který vypadá možná neobvykle, ale údajně se má během několika let vyrábět a prodávat, jak tvrdí server Oiot.pl.

Jezdí jako auto, létá téměř jako dron

Létající auta se již objevila v mnoha filmech popisujících blízkou či vzdálenou budoucnost, např. v Návratu do budoucnosti 2, kde jsme mohli vidět létající DeLorean. Jedná se o poměrně častý motiv v mnoha sci-fi zápletkách, ale zatím jsme se nedočkali masové realizace takového konceptu.

Navíc to ani nevypadá, že by se létající auta náhle stala populárními. Hlavní hráči v tomto odvětví se v současné době zaměřují na elektrifikaci pohonných systémů a je nepravděpodobné, že by se vydali do vzduchu. Je však třeba poznamenat, že létající auta se již objevují a obvykle je vytvářejí startupy a nadšenci, kteří sní o revoluci v dopravě.

Jedním z létajících automobilů, který by mohl v příštích letech skutečně vzniknout, je Alef Model A. Je to nápad startupu ze Silicon Valley, který plánuje uvést svůj produkt na trh. Elektrický Alef Model A může jezdit jako každé jiné auto na silnici, ale má být schopen i létat. Vzlétá vertikálně, podobně jako vrtulníky nebo drony. Má zajistit dojezd až 320 kilometrů při běžné jízdě a necelých 180 kilometrů při letu.

Nulová praktičnost

Ano, Alef Model A je určen k řízení a létání, ale do malé kabiny se vejde pouze jedna osoba. Plánuje se však prostor pro dvě osoby – řidiče a spolujezdce. Přesto to ve srovnání s běžnými vozy není mnoho. Je také možné, že ne každému bude vyhovovat nabízený, spíše průměrný, dolet a dojezd.

Podle současných informací nebude tohle létající auto ani levné. Očekává se totiž, že jeho cena bude 300 000 dolarů (v přepočtu asi 7,6 milionů korun). To znamená, že pokud se Alef Model A začne prodávat, bude určen pro poměrně úzkou skupinu potenciálních zákazníků.

Omezený prostor v kabině je dán nutností udržet poměrně nízkou hmotnost, aby bylo možné nabízet lety v přijatelném rozsahu a aby se vůbec mohly uskutečnit. Let umožňuje 8 vrtulí umístěných v lehkém těle ve formě pletiva. Zajímavé je, že během letu se Alef Model A naklání do strany, aby se mohl pohybovat vpřed. Kabina s cestujícími je samozřejmě namontována tak, aby bylo možné se otáčet a směřovat správným směrem.

V současné době je létající automobil v rané fázi vývoje a jeho premiéra se očekává v roce 2025. Není však vyloučeno zpoždění v důsledku problémů, které se vyskytnou během testování.

Zdroj: oiot.pl