Lada ukončuje vývoz svých vozů do Japonska. Je na seznamu nepřátelských zemí

Přidat na Seznam.cz

Kromě politického rozměru má válečný konflikt na Ukrajině také rozměr obchodní. A to ovlivňuje chod celé země možná ještě více než ten politický. Sankce na obou stranách konfliktu vedly k vynuceným omezením. Jedním z nich je rozhodnutí, že Lada přestane vyvážet své vozy do Japonska. Značka je v této zemi stále populární.

Společnost AvtoVAZ pociťovala důsledky válečného konfliktu na vlastní kůži prakticky od začátku invaze. Kromě toho, že se automobilka distancuje od invaze, nese na jedné straně důsledky sankcí a zároveň se potýká s novými obchodními vztahy, které alespoň částečně eliminují snahy Evropy o přerušení jakýchkoli obchodních vazeb, informuje server Lada Online.

Zároveň však AvtoVAZ podléhá ruské politice a stejně jako Evropa omezuje dovoz komponentů do Ruska, Rusko zase „přerušuje“ kontakty se zeměmi, které byly zařazeny na jeho interní seznam nepřátelských států. Bohužel je na tomto seznamu i Japonsko, což znamená, že AvtoVAZ se nyní musí na zemi vycházejícího slunce dívat jinou optikou.

Konec s dovozem

Není to tak dávno, co jsme psali o tom, že v Japonsku roste popularita legendární Nivy, která představuje vzdor tamní mládeže vůči konzumu, a hned musíme informaci doplnit o to, že tomu tak již brzy nebude. AvtoVAZ ukončí oficiální vývoz svých vozů do Japonska 18. července 2022. Je to proto, že je na seznamu nepřátelských zemí.

Není známo, zda se po tomto datu bude do země dovážet v rámci individuálního dovozu, pravděpodobnější je však varianta, že dovoz bude zcela zastaven. V současné době se v Japonsku prodávají modely Niva Legend a Lada Vesta. Oficiální dovozci v Japonsku se na toto datum připravují a podle serveru Lada Online je k dispozici dostatek předzásob vozů a náhradních dílů. V červenci skončí v Japonsku také dovoz automobilů UAZ a Lada.

Zdroj: lada.online