Královnino tělo bylo do Edinburghu převezeno mercedesem. Britové jsou pobouřeni

Přidat na Seznam.cz

Pokud jde o zesnulé korunované hlavy (ale nejen o ně), je tradicí převážet jejich tělo po celé zemi, aby lidé z různých regionů mohli vyjádřit své zoufalství nad rakví, jak píše server Drive.

Proto bylo tělo zesnulé královny převezeno z jejího sídla na Balmoralu do skotského Edinburghu, což byla šestihodinová cesta autem. Vozidla tvořila kolonu, v jejímž čele jel pohřební vůz s rakví. A tady nastal problém, protože zatímco v koloně byly Range Rovery a státní limuzína Bentley, pohřební vůz samotný nebyl britské značky. Jednalo se o Mercedes W212 s karoserií značky Binz. Poddaní zesnulé královny se netajili svým rozhořčením nad použitím německého vozidla.

Mercedes? Skandál!

Někteří tvrdí, že vzhledem k tomu, že dynastie Windsorů pochází z Německa, bylo použití německého pohřebního vozu zcela oprávněné a není se nad čím rozčilovat. Jiní se domnívají, že převoz královnina těla v německém autě je projevem lenosti a lajdáctví těch, kdo cestu organizovali, a že si prostě najali firmu a vzali si auto, které se jim podařilo sehnat a které bylo spolehlivé, úsporné a dostatečně elegantní (ještě že si nevzali Peugeot 208). Jiní zase tvrdí, že vzhledem k tomu, že se nejednalo o oficiální pohřeb ani o poslední rozloučení, ale pouze o převoz těla z Balmoralu do Edinburghu, je irelevantní, v jakém voze bylo královnino tělo převezeno.

Nezbývá než souhlasit s druhou skupinou, neboť co by se zde změnilo na značce pohřebního vozu? Nemyslím si, že lidé, kteří se chtěli přijít rozloučit s královnou do Edinburghu, by tak neučinili jen proto, že rakev byla přivezena v mercedesu. V dnešním světě je samozřejmě každý důvod ke svatému rozhořčení dobrý. Nestačí použít elegantní černý pohřební vůz, ještě musí mít na kapotě příslušné logo. Jen připomínáme, že Rolls-Royce vlastní BMW a Jaguar a Land Rover Tata Motors, takže jejich loga jsou britská jen v myslích veřejnosti, majitelé sedí úplně jinde.

Zdroj: redakce, drive.com