Kontrola vozidla se vyplatí. Těmto problémům se může vyhnout každý řidič
Auta své majitele nepříjemně překvapují v tu nejnevhodnější chvíli. Pokud jde o jednodušší problém, většina odpovědí se skrývá v diskuzích na fórech. Při vážnějších problémech je však třeba svěřit vůz do rukou odborníků nebo autorizovaného servisu. Abyste však nemuseli takové návštěvy pravidelně absolvovat, přinášíme vám několik rad, kterým problémům s autem se můžete snadno vyhnout.
Pravidelně kontrolujte motorový olej
Motorový olej je jednou z nejdůležitějších součástí každého spalovacího motoru. Pravidelně kontrolujte jeho stav. Hladina oleje nesmí být nižší ani vyšší, než je doporučená hladina oleje výrobcem vozidla.
Nízká vs. vysoká hladina oleje
Nízká hladina oleje může způsobit, že jednotlivé součásti motoru nebudou dostatečně promazány, nebo ještě hůře, že nebudou promazány vůbec. Pokud k tomu dojde, může to mít pro váš vůz katastrofální následky. Pokud je hladina motorového oleje vyšší, je přirozenou vlastností motorového oleje, že se při vyšších teplotách rozpíná a vytváří v motoru tlak, jak píše server Jim Ellis. Ten je vyšší než tlak, na který je motor konstruován. V takovém případě by mohlo dojít k poškození těsnění motoru a vážnému ohrožení provozu osobního automobilu.
Řešení problémů s motorovým olejem
Při nízké hladině oleje stačí doplnit motorový olej podle typu oleje, který je ve vozidle. Pokud byl motorový olej vyměněn v servisu a vy přesně nevíte, jaký olej je pro váš vůz vhodný, pokuste se nejprve najít štítek, který servis vždy umístí buď na okraj dveří řidiče, nebo pod kapotu v blízkosti motoru. Pokud jej nemůžete najít, obraťte se na servis, aby vám pomohl koupit potřebný motorový olej.
Pokud je hladina oleje vysoká, neprodleně vyhledejte servis. Pokud si servisní úkony provádíte sami, přebytečný olej vypusťte a vyměňte jej za nový. Hladinu oleje sledujte i nadále – pokud je po kontrole na přiměřené úrovni, ale po určité době opět stoupne, navštivte servis. Může se jednat o závažnější problém.
Myslete na autobaterii
Problémy s autobaterií mohou být doprovázeny množstvím signálů, jako jsou pomalé nebo špatné startování motoru, problémy se světly, elektronikou ve voze nebo zkorodované konektory na baterii. To jsou signály, které mohou způsobit nepříjemnosti zejména při delších cestách. Stará baterie vás může zradit – když vůz náhle není schopen nastartovat.
V ideálním případě by autobaterie měla vydržet maximálně 6 let. Pokud můžete, nezapomeňte ji vyměnit dříve, než dosáhne konce své životnosti. Pokud však máte baterii delší dobu, nezapomeňte si k ní pořídit nabíječku autobaterií a alespoň jednou za čas zkontrolovat její stav nebo ji dobít.
Pokud vyměňujete autobaterii za novou, preventivně ji nabijte hned po zakoupení. Je běžné, že baterie dlouho leží ve skladu, takže se může stát, že po nějaké době bude mít tendenci dělat potíže.
Problémy s chlazením motoru
Problémy s chlazením motoru nejsou tak časté, ale čas od času se mohou vyskytnout. Abyste předešli komplikacím, většina servisů dokáže změřit chladicí kapacitu chladicí kapaliny a upozornit vás tak na nutnost její výměny. Problémy s chladicí kapalinou motoru nemusí být primárně ve vlastnostech kapaliny, ale také v jejím množství (nízká hladina) nebo v jiných součástech motoru – špatný nebo nefunkční ventilátor nebo termostat.
Pokud si všimnete, že jste se během jízdy dostali na vyšší provozní teplotu, držte se těchto rad:
- Abyste zabránili dalšímu přehřívání, okamžitě zastavte. Pokud je možné zastavit na přilehlém odpočívadle, zastavte ideálně na zastíněném místě na parkovišti. Vypněte motor a počkejte několik minut.
- Kapotu motoru otevřete až po vychladnutí motoru.
- Pokud máte po otevření kapoty pocit, že je motorový prostor stále horký, počkejte ještě chvíli. Pokud otevřete nádržku chladicí kapaliny příliš brzy, mohlo by vás víčko zasáhnout a vážně zranit. Poté zkontrolujte hladinu chladicí kapaliny.
- Pokud je hladina kapaliny nízká, doplňte ji. Pokud ji ve vozidle nemáte, dojeďte z parkoviště k nejbližší čerpací stanici a kupte si ji.
Zdroj: redakce – autorský článek, jimellishyundai.com