Kamery s mikrofony k pokutování hlasitých aut. Čeká nás něco podobného v Česku?

Přidat na Seznam.cz

Stránka s názvem Lowered Congress zveřejnila v pondělí na Facebooku fotografii oficiálního příkazu newyorského městského úřadu, který se týkal vozidla BMW M3, jež bylo možná příliš hlasité. O oznámení informuje web Road and Track.

„Píši vám, protože bylo zjištěno, že vaše vozidlo má tlumič výfuku, který není v souladu s § 386 zákona o vozidlech a dopravě, který zakazuje nadměrný hluk z motorových vozidel. Vaše vozidlo bylo zaznamenáno kamerou, která snímá vozidlo a registrační značku. Kromě toho měřič hluku zaznamenává hladinu decibelů, když se vozidlo blíží ke kameře a projíždí kolem ní.“

V příkazu se dále uvádí, aby majitel přistavil své vozidlo ke kontrole. Dokument také informuje majitele, že pokud se nedostaví, může mu hrozit pokuta v maximální výši 875 USD, což je v přepočtu skoro 20 000 korun, a další pokuty za další ignorování předvolání.

Systém má být součástí malého pilotního programu, který probíhá od září 2021. Z výše uvedeného popisu to vypadá, že funguje podobně jako radar, který automaticky zaznamená přestupek a pošle vám ho poštou na základě přečtení vaší registrační značky. Namísto rychloměru tento nový systém používá strategicky umístěný měřič zvuku, který zaznamenává úroveň decibelů na silnici a pomocí kamery ji přiřazuje k registrační značce.

Tento program měření hluku bude pravděpodobně buď rozšířen, nebo vyřazen z provozu. Zatím není jasné, zda se Evropa bude tímto experimentem z New Yorku inspirovat.

Kdyby se něco takového začalo používat i u nás, pravděpodobně by piráti silnic za volanty svých hlučných aut měli po legraci.

Zdroj: roadandtrack.com