Jízda během bouřky. Co byste měli vědět, abyste zbytečně neriskovali?
Řidiči se musí vypořádat s různými povětrnostními podmínkami. V létě se často potýkají s prudkými bouřkami. Doporučujeme, na co nezapomenout, když se na cestách objeví bouřka.
Z výzkumu Institutu automobilové dopravy jasně vyplývá, že k nejvyššímu počtu dopravních nehod dochází za dobrých povětrnostních podmínek v měsících s teplým počasím a dlouhými dny. Řidiči pak mají tendenci jezdit rychle a odvážně.
K nehodám dochází také v důsledku nepříznivých povětrnostních podmínek, včetně bouřek, nárazových větrů a silných dešťů, které jsou typické pro letní období, píše web Motofakty.
Prudké povětrnostní jevy s sebou nesou riziko ztráty zdraví nebo dokonce života. Současně je třeba ujistit, že pokud se řidič automobilu setká s prudkou bouřkou, v jejímž důsledku blesk udeří do karoserie, je nebezpečí pro cestující zanedbatelné. Karoserie pak funguje jako takzvaná Faradayova klec. Díky ochraně před elektrostatickým polem blesk doslova „steče“ po kovovém tělese do země. Kabina vozidla se zdá být nejbezpečnějším místem, i když samotný blesk může ovlivnit citlivé elektronické komponenty, kterými jsou moderní automobily prosyceny.
Jak se chovat během bouřky?
Pokud se znepokojivá předpověď počasí shoduje s vašimi cestovními plány, měli byste nejprve zvážit jejich změnu.
Pokud nemůžete čekat, měli byste si cestu naplánovat tak, abyste našli úkryt dostatečně brzy, až se bouřka objeví. Pokud řidič vidí blížící se bouřku, nezbývá mu nic jiného než co nejrychleji sjet ze silnice a vyhledat parkoviště mimo stromy a vysoké ocelové konstrukce. Podél silnice bude nejlepším útočištěm krytá čerpací stanice, ve městě také vícepodlažní parkoviště.
Zastavit u rušné silnice a zapnout výstražná světla není nejlepší nápad. Kvůli nedostatečné viditelnosti způsobené silným deštěm hrozí nebezpečí přejetí vozidlem přijíždějícím zezadu. Takový scénář je také vzorovým receptem na autonehodu. Opouštět kabinu, i když máte reflexní vesty, také není dobrý nápad. Pokud někdo musí opustit auto, měl by to udělat z boku, protože při střetu s autem je chodec vždy na straně poražených. Již při rychlostech nad 60 km/h zemře při nárazu 9 z 10 chodců. Zůstat ve vozidle zvyšuje naše šance na přežití, zejména proto, že automobily mají kontrolované deformační zóny pro případ nárazu, bezpečnostní pásy chránící tělo před vykloubením, plynové vaky minimalizující zranění a opěrky hlavy a krku chránící hlavu a krk před zraněním. Mimo vozidlo jsou cestující navíc vystaveni potenciálnímu nebezpečí úderu blesku, lámání a pádu větví na zalesněných cestách a součástem elektrického vedení. Při parkování se vyhněte přirozeným terénním prohlubním, aby nedošlo k zaplavení nebo odnesení vozidla stoupající vodou.
Na co si dát pozor při bouřce?
Pokud nemůžete zastavit vozidlo a musíte během bouřky pokračovat v jízdě, je přirozené, že musíte dbát zvýšené opatrnosti. Měli byste zpomalit a zvětšit vzdálenost před jedoucím vozidlem. Silný déšť prodlužuje brzdnou dráhu, způsobuje zamlžení čelního skla a výrazně snižuje viditelnost (zejména při sledování velkých vozidel). Blesky a náhlé záblesky rovněž odvádějí pozornost a mohou řidiče oslnit. Špatně vyčištěné čelní sklo by také nemělo rozptylovat řidičův výhled. Stěrače musí být v dobrém stavu a kapalina do ostřikovačů by měla být nejlépe certifikovaná.
Silné srážky, které provázejí silné bouřky, způsobují, že šachty ve městech mohou mít problémy s odtokem vody, takže není vidět povrch vozovky a to, co se v ní potenciálně nachází. Zejména rychlá jízda do hlubokých kaluží, tj. kaluží, které dosahují alespoň ke spodnímu okraji dveří, představuje vážné riziko poruchy vozidla – elektroniky a motoru. Dynamická jízda do kaluží může také vést k aquaplaningu a ztrátě stability vozidla. Rychlost by proto měla být přizpůsobena stavu vozovky. Důležité je také, abyste při jízdě přes vodu nestříkali na ostatní účastníky silničního provozu, zejména na chodce a cyklisty.
Zdroj: motofakty.pl