Jednoduchý trik, jak zkontrolovat tlak v pneumatikách bez měřáku

Přidat na Seznam.cz

Existuje řada způsobů, jak kontrolovat tlak v pneumatikách, a použití tlakoměru je pravděpodobně nejjednodušší. Většina moderních automobilů je také standardně vybavena systémem monitorování tlaku v pneumatikách (TPMS), který měří tlak v reálném čase během jízdy. Měli byste ale vědět, jak tlak kontrolovat sami, protože nikdy nevíte, kdy může snímač přestat fungovat.

Samozřejmě, než použijeme manometr či jiné nástroje, musíte znát správnou hodnotu PSI pro vaše konkrétní pneumatiky. PSI je měrná jednotka pro tlak v pneumatikách. Správný údaj pro vaše vozidlo najdete v návodu k obsluze. Dále můžete najít PSI na štítku ve dveřích. Dle toho můžete zkontrolovat, zda jsou vaše pneumatiky správně nahuštěné.

Jak zkontrolovat tlak v pneumatikách bez měřáku

Existuje řada způsobů, jak zkontrolovat tlak v pneumatikách, a ne všechny vyžadují nákup speciálního vybavení. Pokud máte systém TPMS, informace se zobrazí na digitálním displeji na přístrojové desce. Pokud ne, použijte jeden z následujících postupů:

V tomto případě se jedná o metodu „očního pohledu“: Pokud budete pravidelně kontrolovat tlak v pneumatikách, zvyknete si na to, jak kola vypadají, když je tlak správný. Když si to osvojíte, můžete problémy odhalit na první pohled. Nejlepším způsobem, jak zajistit přesnost, je zaparkovat vůz na rovném povrchu, projít se po obvodu a věnovat velkou pozornost jakékoli části pneumatik, která vyčnívá více než jiná pneumatika.


Metoda ručního tlaku: Další způsob, jak změřit tlak v pneumatikách automobilu bez použití nářadí, je měření rukou – a to doslova. Jednoduše rukou přitlačte na pneumatiky a zjistěte, jak velký odpor kladou. Pokud jsou příliš poddajné, jsou pneumatiky podhuštěné, zatímco žádná reakce je varovným signálem, že mohou být přehuštěné, jak uvádí web Team Ryan Automotive.

Možná se vám tyto metody nezdají být přesné, ale praxe dělá mistra. Nezapomeňte zkontrolovat tlak v pneumatikách u nezatíženého vozu. Pokud jsou vaše pneumatiky vyboulené, ale jste si jisti, že tlak je správný, zkontrolujte, zda náklad zbytečně nezatěžuje váš vůz.

Zdroj: redakce, teamryanautomotive.com